Güncel

“Alahattin Han Serbest Bırakılsın”

İstanbul: İHD Cezaevleri komisyonu tarafından her hafta gerçekleştirilen F oturma eylemleri 92. haftasında da devam etti. Bu haftaki eylemde 2011 yılından beri tutuklu bulunan Alahattin Han’ın durumu anlatılarak serbest bırakılması istendi.

“Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın” ve “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde hasta tutsakların isimleri sayılarak “serbest bırakılsın” sloganı atıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın da katıldığı eylemde basın açıklamasını İHD Cezaevleri Komisyonu üyesi Mine Nazari okudu. Nazari tecrit koşullarının tutsaklar üzerinden ruh ve bedensel sağlığının bozulmasına yol açtığını ve hasta tutsakların keyfi uygulamalar nedeniyle tedavilerinin engellendiğini belirterek Türkiye’de 163 ağır hasta tutsağın bulunduğunu ve bu sayının giderek arttığını ifade etti.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Hapishanesinde hükümlü olarak bulunan Han’ın daha önce de Kastamonu Hapishanesi’ndeyken yanlış ameliyat edildiğini belirten Nazari;  tedavisinin yapılması için Metris R Tipi Cezaevi’ne naklinin uygun görülmesine rağmen hala Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulduğunu söyledi.

Alahattin Han’ın tedavisi için serbest bırakılması gerektiğini belirten Nazari’nin ardından ise CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’da söz alarak hasta tutsakların Adli Tıp Kurumu raporları ve Cumhurbaşkanı affı koşullarına bağlı kalınmadan tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

Metnin okunmasının ardından ise şair Mehmet Özer bir şiir okudu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu