Güncel

(foto) Aleviler Faşizme Karşı Ayakta

İzmir: Yıllardır devletin Aleviler üzerine uyguladığı baskı, zulüm politikası gün geçtikçe artmaktadır.
Son olarak Okmeydanı’nda Polisin Cemevine saldırı sonucunda yaşamını yitiren Uğur Kurt için Aleviler bir çok ilde sokağa döküldü. Yapılan eylemlerin bir tanesi de İzmir’de gerçekleşti.
Alsancakta bulunan Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelen Aleviler Bektaşi Federasyon üyeleri ve devrimci-demokrat güçler buradan Cumhuriyet meydanı doğru yürüdü.
Yürüyüş boyunca inanç ve düşünce özgürlüklerini ifade eden Aleviler, Hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ın halkları kutuplaştıran politikalarını protesto etti. Ses aracından yapılan konuşmada Binali Yıldırımın kardeşinin attığı tweet hatırlanınca kitle yoğun bir şekilde İlham Yıldırımı yuhaladı.
Ayrıca Ses aracından kitleye ajitasyonlar çekildi.
Yürüyüş boyunca; “ Türkiye Cumhuriyetinin Alevileri katletme alışkanlığının bugüne dayanmadığı bu geleneğin Dersimden beri devam ettiği Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu mirasın sahipçisi olduğu bizlerin verdiği demokrasi mücadelesinin kolay bir mücadele olmadığı ancak bir ölüp bin doğacağımız” şeklinde ajitasyon metinleri okundu.
Flamalar ve hazırladıkları dövizlerle Partizan ve YDG okurları da eylemde yerini aldı.
Cumhuriyet Meydanına gelindiğinde Okmeydanı’nda polis kurşunuyla yaşamını yitiren Uğur Kurt için alanda buluna kitleyi bir dakikalık saygı duruşunda davet edildi. Saygı duruşunun ardından İzmir Alevi Bektaşi Federasyonu başkanı Selahattin Özer basın açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada; Alevilerin inançlarını özgür ve düşüncelerini istediği bir şekilde söyleyen bir toplumda yaşamak istediklerini. Tayyip Erdoğan’ın Alevi-Sünni çatışması yaratmak istediğini ancak buna kesinlikle izin vermeyeceklerini vurgulandı. Ayrıca Soma’da Gezi’de Roboski’ de katledilen canlarımızı bir kez daha buradan da anıyoruz denildi.
Yapılan açıklamanın ardından Ege Üniversitesi işgali sırasında gözaltına alınan öğrencilerin davalarına çağrı yapıldıktan sonra eylem sona erdi.

[widgetkit id=717]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu