Emek

Aliağa Belediyesi’nde işçi kıyımı

H. Merkezi: İzmir Aliağa belediyesinde çalışan taşeron işçisi 104 kişinin işine MHP’li belediye başkanı Serkan Acar’ın talimatı ile son verildi. Belediyenin “tasarruf”ta bulunması gerekçesi ile işten çıkarmaların devam edeceğini söyleyen Acar, belediye borçlarının kapatma yolu olarak işçileri işten çıkarmayı seçiyor.

İşçiler belediye binası önünde direnişe başladı. Direnişteki işçilere Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışan işçiler “iş bırakma” eylemi ile destek verdi. Sivil toplum kuruluşları, devrimci demokrat yurtsever kurumların dayanışma ziyaretleri ile direniş devam ediyor. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, “Toplu işten çıkarma ve bu yaşananlar emeğe ihanettir. Bizler sonuna kadar bu mücadelenin yanında olacağız” açıklaması yaparak işçiler işe iade edilene kadar direnişe devam edeceklerini söylediler.

Belediyenin çağırması ile belediye binasının önünde gelen onlarca Çevikkuvvet polisi ve 3 TOMA binanın “güvenliğini” sağlıyor.

104 işçi Aliağa belediyenin önünde çadır kurdu ve gece gündüz çadırda kalarak direnişlerini sürdürüyorlar. 9 Mayıs günü Petrol-İş’te durum değerlendirmesi yapan işçiler 7 kişilik direniş komitesi seçtiler ve işten çıkarılan diğer işçilerle bir araya gelmeyi planlıyorlar. Kitlesel olarak önümüzdeki günlerde de devam edecek olan direniş halkın ve esnafların sahiplenmesi, destek ziyaretleri ile büyüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu