Gençlik

Amara Kültür Merkezine 33 Düş Yolcusu İçin Anıt

Suruç Belediyesi, 33 kişinin katledildiği Amara Kültür Merkezi bahçesine yapmayı planladığı anıt için Urfa Büyükşehir Belediyesi'nden tapu tahsisi bekliyor.

Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde, 20 Temmuz 2015 tarihinde DAİŞ tarafından gerçekleştirilen,Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu (SGDF) öncülüğünde Kobanê’deki çocuklara yardım götürmek isteyen gençlere yönelik katliamda 33 düş yolcusu yaşamını yitirmişti. Saldırıda, 100’ü aşkın kişi de yaralanmıştı.

31 Mart seçimlerinde Suruç belediyesini kayyumdan alan HDP’li eşbaşkanlar, katledilen 33 düş yolcusunun anısını yaşatmak adına Amara Kültür Merkezi’nin bahçesine bir anıt dikme hazırlığında. Ancak kültür merkezinin mülkiyet sorunu nedeniyle anıt için harekete geçilemiyor.

Urfa’nın 2012 yılında ‘büyükşehir’ statüsüne kavuşması ile Suruç Belediyesi’nin inşa ettiği merkezin tapusu, Urfa Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne (ŞUSKİ) devredildi. Bu nedenle anıtın dikilmesi için merkezinin tapusunun yeniden Suruç Belediyesi’ne tahsisi gerekiyor.

Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik, inşasını belediyenin yapıp, yüzlerce çocuğun sanat ve kültür eğitimi aldığı merkezin yeniden açılması için girişimlerinin devam ettiğini söyledi. (Haber Merkezi)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu