Güncel

Amed Rojava için alanlarda!

AMED: Amed BDP il örgütü tarafından “Rojava halkı Cenevre 2 çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır” şiarıyla düzenlenen miting dün (18.01.2013) gerçekleşti.

Suriye’de siyasi çözüm arayışları için 22 Ocak’ta yapılacak olan Cenevre 2 toplantılarına Rojava’da gerçekleşen devrim ve sonrasında kurulan demokratik özerk sistem ile üçüncü güç olarak katılmak isteyen Kürtlerin statülerinin konuşulması talebiyle on binlerce insan sokağa çıktı.

İstasyon Meydanında yapılan mitinge Partizan, TUHAD-DER YDK ve ESP destek verdi. Alanda bazı yerlere “Gelê Rojava dive bi statuya xwe ya siyasi beşdari 2’yemin civina çareseriya Cenevreye bibe. Şoreşa Rojava şoreşa azadiyi ye. Em e şoreşe biparezin” pankartı asıldı.Ayrıca “Aşımızı ve soframızı Rojava halkı ile paylaşıyoruz” pankartları açıldı. Halaylar ve ‘’ Biji berxwedana Rojava‘’ sloganıyla devam eden mitingde konuşan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarından Fırat Anlı:Amed’in selamlarını Rojavaya gönderiyoruz, Rojava devrimi kürt devrimidir, kadınların devrimidir.Bugün Ortadoğu da en akıllı siyaseti Kürtler yürütüyor Cenevre duysun görsün” dedi. Daha sonra söz hakkı alan Zübeyde Zümrüt : “Cenevre de Kürtlerin yer alması için bugün Amed halkı burada toplandı.Lozan da Kürtleri 4’e böldünüz Devrimcilikleriyle, mücadeleleriyle bunu parçalayıp birleştirdiniz.Bu saatten sonra Kürtleri karşılarına alan hesap verecektir” dedi. Son olarak söz hakkı alan Gülten Kışanak; “Değerli halkımız bugün Rojava Kürdistan’ında halkın yürüttüğü mücadeleyi destekliyoruz. Bizleri yok saydılar,yaktılar ama halk büyük mücadele yürüttü,örgütlendi.Buradan Rojava Devrimini selamlıyoruz. Bizler ve tüm dünya bir halkın öz savunmasına tanıklık ettik ve herkes gördü ki Kürt halkı kendi savunması özgür bir gelecek bilinciyle verdi” dedi. Gülten Kışanak’ın konuşmasın ardından miting sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu