Güncel

Amed’de 6 Mayıs anması

Amed: Devletin 6 Mayıs 1972 yılında katlettiği üç fidanı ve 1937 Dersim’de gerçekleşen katliamı kınamak için Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Partizan, ESP, HDP, İHD, 78’liler Derneği, Eğitim-Sen ve destek verdi.

Açıklamadan önce, devletin yüz yıllardır Alevilere yönelik sürdürdüğü baskı, imha ve inkar politikalarını 4 Mayıs tarihinde çok kirli bir şekilde işlediklerine değindi.Açıklamayı yapan PSAKD Şube Başkanı Cafer Koluman açıklamaya geçmeden önce Mayıs ayının devrimciler için önemini vurguladı; 18 Mayıs 1973’te Amed zindanlarında ser verip sır vermeyen İbrahim Kaypakkaya’nın katledilmesini de kınandı.

 

“Dersim Katliamı’nın 77. yılında kınıyoruz

Koluman açıklamasında, Dersim katliamının insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu ve bu katliamı gerçekleştiren zihniyetin katliam gerçeği ile bir an önce yüzleşmesi gerektiğini vurguladı.

Koluman açıklamanın devamında, “Dersim katliamını, 77. yılında şiddetle kınıyoruz. Katliamla bir an önce yüzleşmelidir” dedi. Koluman, “Tunceli” adı, “Dersim” olarak değiştirilmelidir, mezarı kayıp olan Seyit Rıza gibi mürşitlerin bir an önce mezar yerlerinin açıklanması gerektiğine ve Dersim’deki üniversitenin adını Seyit Rıza Üniversitesi olarak değiştirilmesi gerektiğine değindi.

 

“3 Fidanın idamı, devletin tekçi anlayışı”

Koluman aynı zaman da 1972 yılında darağacında katledilen denizleri unutmadıklarına değinerek şunları söyledi, “Bugün aynı zamanda 3 fidanın idam edilişinin 42. yıl dönümü,12 Mart askeri cuntası tarafından hukuk dışı yargılamalara tabi tutularak idam edildiler“.

Son olarak Koluman, 3 fidanın idamının, devletin tekçi anlayışı olduğunu ve Dersim katliamından bu yana değişmediğini, tam tersine şiddetli bir şekilde devam ettiğinin açık bir kanıtıdır diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu