Güncel

Amed’de açlık grevine saldırı hazırlığı mı?

H.Merkezi: Amed’de hapishanede yangın tatbikatı adı altında yapılan hazırlıklar ve Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bir katının boşaltılması, açlık grevine saldırı hazırlığı mı? sorusunu akıllara getirdi.

Diyarbakır Valiliğinin verdiği talimat doğrultusunda bu gün hapishanelerde yangın tatbikatı yapılmak istendi. Tatbikat için belediyelerden itfaiye araçlarını hazırlamasını isterken, 112 acil servisi çalışanlarının da tatbikata katılması istendi.  Çok sayıda ambulans hastanede hazır bekletilirken, 50 yataklı odalar hazırlanıp, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bir katının boşaltıldı, ayrıca yoğun bakıma hasta alımları da durduruldu.

Yaşanan bu durum açlık grevlerine saldırı mı olacak? sorusunu akıllara getirirken TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, tutuklulara tıbbi müdahalenin katliama yol açacağını” belirterek “Bedelini başka hükümet olmak üzere herkes öder” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü, hekimlere,  yapılacaklara ilişkin eğitim verirken, bir hastane çalışanı serumların hazırlandığını söyledi.

Öte yandan Diyarbakır Başsavcılığı’ndan bir yetkili, “Böyle bir hazırlık yok” açıklamasını yaparak Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan hazırlık için “Eylem sonrasındaki tıbbi müdahale için hazırlık” açıklamasını yaptı. Tabip Odası yöneticileri, cezaevlerinde yapılacağı açıklanan yangın tatbikatının, endişeleri artırdığını belirterek, ertelenmesini istedi.

Kaynak: ETHA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu