Emek

Amed’de emekçilere saldırı

Amed: Son süreçte AKP faşizminin kendini en çok hissettirdiği alanlardan biri olan 4+4+4 eğitim sistemine karşı alanlara çıkan emekçilere bir saldırı da Amed’de yaşandı.

Eğitim-Sen’in 15 Eylül’de Ankara’da yapacağı mitingin yerelde gündemleşmesi ve tanıtımının yapılması için yürüyüş yapmak isteyen kitleye polis saldırdı.

11 Eylül günü Koşuyolu Parkı’na yürümek isteyen kitlenin önü zırhlı araçlarla, polislerce kesilince kitle Ofis’te oturma eylemi gerçekleştirdi.

Sık sık “anadilde eğitim” sloganlarının atıldığı, AKP’nin “dindar bir nesil yetiştirmeye çalıştığının, çocuk işçiliğinin artacağının, eğitimin piyasanın ve patronların ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edileceğinin” teşhirinin yapılması egemenleri çok kızdırmış olacak ki polis kalkanlarla, biber gazıyla sert şekilde saldırdı.

Polis 14 emekçiyi gözaltına aldı. Aralarında Eğitim-Sen Amed Şube Başkanı Kasım Birtek’in de bulunduğu emekçiler ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü.

Yapılan sorgulamanın ardından serbest kalan emekçilerle ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada mücadelenin kararlılıkla süreceğinin ve yaşanan saldırının sorumlusunun Erdoğan ve emekçileri açık hedef haline getiren Ömer Dinçer olduğunun altı çizildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu