Güncel

Amed’de katliam protestosu

Amed: Partizan ve ESP, ortak bir şekilde hazırladığı 19-22 Aralık 2000’de yapılan “Hayata Dönüş” operasyonu kapsamında 28 devrimci tutsağın katledildiği direnişi ve Maraş’ta 24 Aralık 1978 tarihinde Alevilere yönelik yapılan insan dışı katliamının yıldönümünü protesto etmek için bir araya gelerek  yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“Katil devlet hesap verecek”

Basın metnini okuyan Mehmet Keleş: “Egemenler dışarıda halkı sömürürken, zulümle, yoksullukla, baskıyla ikiyüzlülükle halka saldırırken buna paralel olarak; zindanlarında tutsakları teslim almak için kapsamlı bir politika devreye sokmuştur. Devrimci tutsakları hayata dönüş adını verdiği operasyonla yok etmeye çalışmıştır. Bu operasyonu protesto etmek ve F tipi hücre sistemine geçici engellemek için devrimciler ölüm orucu eylemi başlatmıştır ve böylelikle TC kirli tarihine bir utanç sayfası daha eklemiştir. Yine devletin katliamcı zihniyetinden nasibini alan Aleviler sistem tarafından tehlike olarak görülüp devletin baskı, zulüm, katliam politikalarına maruz bırakılarak insanlık dışı katliamla karşı karşıya kalmıştır” dedi.

Yürüyüş ve açıklama sırasında sıklıkla “Katil devlet hesap verecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu