GüncelManşet

Amed’de Özgür Gelecek okurlarına dava açıldı!

Amed:Geçtiğimiz yıl gözaltına alınan 4 Özgür Gelecek okuruna “Suçu ve suçluyu övmekten” dava açıldı!

Amed Özgür Gelecek okurları Esra Gündüz, İlter Taşkale, Gulan Gök ve Gamze Gündüz isimli okurlarımız, 18 Mart 2013 tarihinde Amed’de Newroz’a çağrı bildirisi dağıttıkları sırada gözaltına alınmış ve aynı gün serbest bırakılmışlardı. Gözaltına alındıkları sırada kendilerine herhangi bir parti, dernek, sendika vb. üyesi olup olmadıkları, dağıtılan bildirinin“Kimler tarafından temin edildiği”, “TKP/ML örgütüyle ilişkilerinin olup olmadığı” sorulmuş ve bu şekilde dağıtımını yaptıkları künyeli bildirileri “illegal yayın” olarak nitelendirilmeye çalışılmıştır.

Aradan 9 ay geçtiği halde konuya ilişkin herhangi bir yasal prosedür işletilmemesine karşın, okurlarımız hakkında, TCK 215.M gereğince “Suçu ve suçluyu övmekten” dava açılmıştır. Hiçbir hukuki dayanağı olmayan iddianamede ise, bildiride geçen“Faşist Türk Devleti”ve“Kürt kasabı Recep Tayyip Erdoğan”ibareleri ile üzerinde Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu bildiri suç unsuru kabul edilmiştir. Okurlarımızın ilk duruşması 25.03.2014 tarihinde görülecektir.

Devletin faşist diktatör karakteri, yıllardır devrimci-demokrat, yurtseverlere yönelen gözaltı, tutuklama, işkence, tecrit, tretman uygulamalarıyla kendini gözler önüne sermiştir. Fakat Gezi İsyanı ile faşizmini “Demokrat” maskesi altına dahi gizlemeyi gereği duymayan, devletin dönem sözcüsü AKP kitleler nezdinde teşhir olmuştur. Kaypakkaya yoldaşın 40 yıl öncesine dayanan bu tespiti, hala güncelliğini korumaktadır. Amed’de okurlarımızın birçoğunun ailesini arayarak tacizlerde bulunan  polis fezlekelerine dayanılarak açılan davalarla devrimci geleneği yok edebileceğini düşünen yargının işbirliğine karşı tavrımız, devraldığımız geleneğin ardılları olarak yürüttüğümüz mücadeleyi yükseltmek olacaktır.

 

Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu