Güncel

Amed’de Parti Ve Devrim Şehitleri Anıldı

Amed:  Bugün Amed’de (22 Şubat) parti ve devrim şehitlerini anma etkinliği gerçekleştirildi. Salonda   “Şehitlerimiz toprakta tohum hasadımız olacaktır” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” pankartları asıldı.

 Anma etkinliği, devrim mücadelesinde hayatını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra Partizan adına okunan açıklamada  “Parti ve devrim şehitlerini andığımız etkinlikleri şehitlerimizi anma bilinciyle kitlelerin örgütlenmesine adamış, yıkılmaz tek kalenin kitleler olduğunu göstermiş, kitle faaliyetlerinde yaratıcı ve örgütlenmede usta olmayı öğütlemektir. Onlar kadar fedakar birer devrim hamalı, alçak gönüllü ve mütevazı görevlerin yerine getirilmesinde dikkatli ve özenli, düşman karşısında uyanık ve inisiyatifli, atılgan ve cüretkar olmalıyız.” sözleriyle açıklama sona erdikten sonra devrimcilerin yaşamlarından ve şehit düşen TİKKO gerillalarından oluşan sinevizyon izlenildi.

 Sinevizyondan sonra,  Demokratik Haklar Federasyonu temsilcisi söz hakkı alarak “Bedensel olarak yitirdiklerimiz, faşizm koşulların olduğu sürece onurlu bir şekilde mücadele etmeyi  tercih eden halkın varlığına her zaman inanmışlardır.Devrim ve Demokrasi mücadelesi yürütenlerin kararından hiçbir zaman şüphe duymamışlardı.Bizlerden onların bize duydu inançlardan güç alıyor.’’ dedi.

Daha sonra Yeni Demokrat Kadın adına yapılan açıklamada ise “Bizler Meral’den Beşlere yitirdiğimiz canlardan devraldık kavga sloganlarımızı.İşkencecilere kök söktüren, ser verip sır vermeme geleneğini sürdüren Suzan yoldaştan teslim aldık, mücadele bayrağını  Bedenini genç yaşta sarıp-sarmalayan hastalıklara rağmen, dağların doruklarını mesken tutan Derya’dan öğrendik direnmeyi, genç yaşta Tokat’ın Dersim’in dağlarına yüreklerini vuran Nurşen’den, Fatma’dan öğrendik, halkın acılarını mücadelemize siper etmeyi!’’ sözlerine yer verildi.

 Yeni Demokrat Kadın’ın açıklamasından sonra bir kadın gerilla yoldaşın kaleminden çıkan “Gittiler’’ şiiriyle etkinlik sona erdi.

 

[widgetkit id=486]

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu