GüncelManşet

Amed’de polis Gever protestosuna saldırdı

Amed: 6 Aralık günü Gever’de, 8 HPG’linin tahrif edilen mezarı için yapılan eyleme saldıran devletin katlettiği amca-yeğen, Mehmet Reşit ve Veysel İşbilir için Amed’de yapılan bugünkü (8 Aralık) yürüyüşe saldırı vardı.

BDP İl Binası önünden başlayan yürüyüşte YPG-H, KCK ve PKK bayrakları açıldı. Tekrar yürüyüşe geçilmesi ile “Şêhîd Namirin”, “Ey şehîd Rîya tê rîya me ye”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları yükselmeye başladı.

 

“Bu iddia akla ziyandır”

Yürüyüş kolunu NCity AVM önünde TOMA’lar ile çevrilirken, BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak burada bir konuşma yaptı. AKP’nin iktidar olduğu 11 yılda yaklaşık 150 kişinin polisin saldırısı sonucu yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Kışanak, “Göstericilerin silah kullandığını söylüyorlar. Bu akla ziyan bir durumdur. Göstericiler silah kullansaydı orası kan gölüne dönerdi. Eğer provokasyon aranıyorsa mezarlıkları tahrip edenler, bu saldırı başlı başına bir saldırıdır” dedi.

 

“Haykırın, hesap sorun!”

Konuşmasının devamında “Hükümete de sesleniyoruz. Eğer zerre kadar samimiyetleri varsa bu olayı aydınlatsınlar JİTEM gerçeğini bütün çıplaklığıyla ortaya döksünler. Konuşun artık söyleyin hakikat ortaya çıksın. Yeter artık Kürt halkının üstünde tepindiniz. Yeter artık bu karanlık yüzlere teslim olmayacağız bunlara meydan bırakmayacağız. Çıkın sokağa, haykırın, yürüyün, hesap sorun” dedi.

 

Eyleme saldırı

Kışanak’ın konuşması ardından polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine gerginlik yaşandı. Daha sonra polis kitleye gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Kitle içinde bulunan kitle de polise taş ve ses bombaları ile karşılık verdi.

Yaşanan çatışma ara sokaklarda ve ana caddelerde devam ederken, polisin onlarca kişiyi yaka paça gözaltına aldı. Polisin saldırısı sonucunda 10’dan fazla kişi çeşitli yerlerinden yaralanırken, atılan ses bombası nedeniyle 4 polisin de hafif şekilde yaralandığı öğrenildi.

Polisin attığı gaz bombaları nedeniyle çocuk ve yaşlılar nefes almakta zorlanırken, diğer taraftan evlerinde içine gaz bombaları atıldığı gözlemlendi.

Çatışmalar Bağlar’da yer yer devam ediyor.

Eyleme Partizan da katıldı.

 

[widgetkit id=415]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu