Gençlik

Amed’de tutuklama terörüne karşı eylem

Aylardır yüzlerce öğrenici arkadaşlarımızı tutuklayarak üniversitelere korku salmaya çalışan egemenler yeni tutuklama furyasını yine Dicle Üniversitesine yöneltti. Daha önce Roboski katliamı protesto eden Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 30’u gözaltına alınmış, 16’sı tutuklanmıştı. Bu defa ise belediyelerde başlayan açlık grevine katılan Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği(DÜÖ-DER) üyesi 25 öğrenci arkadaşımız gözaltına alınmış, daha sonra ise dosyalarına apar topar gizlilik kararı getirilmiştir. Okulda resmen öğrenci avı başladı. Öğrencilerden beklentileri ise üç maymunu oynamalarıdır.

Arkadaşlarımızın tutuklanması ile bizlerin geleceğine kelepçe vurulmak istenmesine karşı 8 Mart Perşembe günü bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Kantinden Fen-Edebiyat önüne sloganlarla geldik. Sık sık “Kurtuluş yol tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın”,

“Tutuklamalar, gözaltılar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. “Terör Geleneğinizin Karşısında Daha Güçlü Bir Geleneğimiz var; Mücadele Geleneğimiz!”  diye başlayan basın metninde “Toplumu, aydın yönleriyle tarihten bu yana ileri taşıyan öğrenci gençlik, iktidarlar tarafından her zamanki gibi hedef tahtasında oluyor. Kürt gençliğinin ise iktidar tarafından sürekli hedef halinde gözetilmesinin anlamı daha farklıdır. Çünkü statüsü tanınmayan bir halkın gençliği olarak yürüttüğümüz haklı ve onurlu mücadelenin yasa dışı olarak görülmesi ve buna uygun deliller yaratılması; arkadaşlarımızın artık fakültelerden çok hapishanelerde olmasının en büyük nedenidir” dedik. “Yaşasın örgütlü mücadelemiz, Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın, TMY ve ÖYM Çöpe, Direnen halklar kazanacak” diyerek basın açıklamasının yapılmasıyla sonlandırdık. Eylemi Yeni Demokrat Gençlik ve SGD olarak örgütledik. DYG ve DGH da eyleme destek verdi.

Amed YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu