GüncelManşet

Amed’te üç fidan anıldı

Amed: 1972 6 Mayıs’ında idam edilen 68 devrimci kuşağın ve 71 devrimci çıkışının önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilişinin yıldönümünde Partizan ve ESP tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ofis ACZ Plaza önünde gerçekleştirilen açıklamada “Yusuf, Hüseyin, Deniz, Sürüyor Sürecek Mücadelemiz“, “Emperyalistler, İşbirlikçiler 6. Filoyu Unutma”, “Şehîd Namirin” ve “Yaşasın Devrici Dayanışma” sloganları atıldı. “6 Mayıs Devrime Bağlılığın Adıdır Denizler Ölümsüzdür” pankartı açıldı.

 

“Onları anmak hedeflerine ilerlemektir”

Yapılan basın açıklamasında Mayıs ayının Türk ve Kürt halkının büyük bedeller ödediği bir ay olduğu, Haki Karer’den, Mehmet Karasungur’dan ateşin ve güneşin çocukları Dörtlere, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’lara, işkencehanelerde katledilen İbrahimlere, ölüm orucunda yaşamını yitiren Hüseyin Kayacılara kadar halkımızın mücadelede mihenk taşlarının bu ayda şehit düştüklerine değinildi.

Ayrıca Türk ve Kürt halkının ortak devrimci mirasını temsil eden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın faşist cunta tarafından idam edilmelerinin yıldönümü olduğu belirtildi. Denizlerin sadece devrimci kişilik olmadığı, toplumun onlarda simgeleştiği belirtilerek “Bu nedenle onları anmak sadece anılarını yaşatmak değil, mücadelelerini büyütmek, toplumsal hedeflerine doğru ilerlemektir” denildi.

 

Deniz, İbo, Mahir, Mazlum olup yine dikileceğiz karşınıza”

Özellikle son dönemde AKP hükümetinin işçilere, emekçilere, kadınlara, öğrencilere, toplumun tüm ezilenlerine karşı geliştirdiği saldırılara değinildi. Egemenlerin, Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen emekçilere saldırısı kınandı.

Bu tür saldırılar bizleri asla özgür bir dünya yaratma arzumuzdan geri çeviremedi, çeviremez. Er ya da geç binlerce Deniz, İbo, Mahir, Mazlum olup yine dikileceğiz zalimin karşısına” denildi.

Ülkemizde egemenlerin halka karşı uyguladığı sömürge politikaları olan füze kalkanlarına, Roboski’nin hesabını vermemesine karşı Denizlerden, Mahirlerden ve İbolardan kalan devrimci mirasla sosyalizm düşümüzü gerçekleştirene kadar mücadelenin en ön saflarında olmaya devamedeceğiz” denildi.

Basın açıklamasının yapıldığı yerde bir araya gelenler ve basın açıklamasını görenler alkış ve zılgıtlarla açıklamaya destek verdiler. Tabii ki polisin ilgisi de yoğundu!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu