Güncel

Amed’ten KDP’ye uyarı

Amed: Amed’te bir araya gelen 116 sivil toplum örgütü, KDP’nin Kürt kurumlarına yönelik baskın, kapatma ve gözaltı operasyonlarını kınadı.

DTK ve BDP öncülüğündü bir araya gelen 116 sivil toplum örgütü, basın açıklaması yaparak KDP’yi uyardı. DTK binası önünde yapılan basın açıklamasına Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ile Fırat Anlı, İlçe belediye başkanları, BDP Amed İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, STK temcilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklama sırasında Barış anneleri, “Em ne bîn yek, emê herin yek bi yek!” ile Ey Barzani Kürdistan yeke perçe neke ev ixanete” dövizleri taşıdı.

Basın açıklamasını okuyan BDP İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, “Ortadoğu’nun en kadim halklarından olan Kürt halkı son iki yüzyıldır büyük katliamlara ve acılara maruz kalmıştır. Kürt halkının tarihi, egemenler tarafından acıların ve katliamların tarihine dönüştürülmek istenmiştir. Bu insanlık dışı katliamları ve acıları bir daha yaşamak istemeyen Kürt halkı, örgütlenerek, direnerek kendini yeniden var etmektedir” dedi.

KDP’nin politikalarını eleştirerek devam eden  Zübeyde Zümrüt, “Bu tarihi süreçte  Kürtlerin kazanımlarına yönelik saldırıları boşa çıkarmak için Kürt ulusal kongresini gerçekleştirmek gerekirken, KDP’nin son süreçte Rojava’ya yönelik ambargo, hendek vb. politikaları, Hewler, Duhok ve Zaxo’da birçok Kürt kurumuna baskın düzenlemesi baskında çok sayıda kişinin gözaltına alınması ve Mahmur kampının kuşatılması kabul edilemezdir.” dedi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu