GüncelManşet

(An an) Ankara’da bekleyiş sürüyor

Ankara: Ankara’da Sıhhıye-Tandoğan ve Kızılay olmak üzere 2 noktada yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları öncesi Kızılay Meydanı yasaklı ilan edilmiş ve sabahın erken saatlerinden itibaren özellikle Kızılay ve çevresi adeta polis ve TOMA’larla OHAL bölgesine çevrilmişti.

Partizan ve YDG kitlesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda devrimci, demokratik kurumun çağrı yaptığı Kızılay’da çatışmalar başladı. Gelişmeleri an an sizlerle paylaşacağız.

 

18.20

Ziya Gökalp’te polis ablukası ve gözaltılar sürüyor. Caddeye “Ethem Sarısülük” barikatı kuran liselilere saldıran polis, barikatı dağıtarak öğrencileri gözaltına aldı. Daha sonra polis Sakarya Caddesi’nde de 5 öğrenciyi de gözaltına aldı.

16.20

Kitle Kızılay’ı zorlamaya devam ediyor. Ara sokaklarda devam eden çatışmalar sırasında polis gözaltı yapmayı sürdürüyor. Ethem’i katlettiği yetmezmiş gibi her fırsatta ailesine de tahammülsüzce saldıran polis, Ethem Sarısülük’ün kardeşleri İkrar ve Cem Sarısülük ile bir kuzenini gözaltına aldı.

Bu arada Özgür Gelecek muhabirlerinin de aralarında bulunduğu basın emekçileri sık sık polis saldırısının hedefi oluyor.

14.16

 

Ziya Gökalp’te bekleyen kitleye yine polis saldırısı… Gaz bombaları, plastik mermi ve tazyikli suya karşı direnen kitle, polise havai fişek ve taşlarla karşılık veriyor. Aralarında Partizan ve YDG’lilerin de bulunduğu kitle sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Direne direne kazanacağız” vb. slogan atıyorlar.

13.27

Ziya Gökalp Caddesi’nde yeniden toplanan kitle, sloganlarla bekleyişini sürdürüyor. Polis ise barikat ve TOMA’larla caddesi iki uçtan kapatmış durumda.

12.58

Kurtuluş Parkı’ını tamamen ablukaya alan polis, şimdi Kızılay’a çekildi. Kitle de Kızılay’a doğru geçiyor.

12.18

Saldırının ardından Sıhhiye ve Cebeci taraflarında devam eden çatışmalarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Halkevleri ve Gençlik Kolektifi üyeleri ile Halkın Günlüğü okurlarının bulunduğu 20’dan fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar işkenceli bir şekilde plastik kelepçelerle kelepçelenerek araçlara bindiriliyorlar. 

11.50

Cebeci’de toplanmaya başlayan kitle buradan Kızılay’a yürüdü. Kurtuluş Parkı civarında polisin tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırdığı kitle de polise havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Kitlenin bir kısmı Kurtuluş Parkı’na çekilirken, bir kısmı da Cebeci’ye yöneldi. Partizan ve YDG’lilerin 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu