GüncelManşet

(Foto) (Güncelleniyor) Direniş sürüyor!

İSTANBUL

Taksim

 

23.20

 

İstiklal Caddesi üzerinde kitleye saldırısını sürdüren polis kendisine küfrettiğini iddia ettiği Hüseyin Canbulat isimli bir kişi ile ismi öğrenilemeyen bir kişiyi daha darp ederek gözaltına aldı. Bu sırada gözaltıları çeken Kızılbayrak muhabiri de polis tarafından darp edildi.

23.05

 

 

İstiklal Caddesi üzerinde kitlenin bekleyişi sürüyor.

“Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atan ve “Ali İsmail marşını” söyleyen kitle, Starbucks önünde sloganlarla bekliyor. Polis ise kitleyi dağıtmak için TOMA araçlarını kitlenin üzerine sürüyor.

Kitle bu arada Gezi şehitlerinin isimlerini tek tek sayarak “Yaşıyor” şeklinde haykırıyor.

 

23:05: Çatışmalar Tarlabaşı’na sıçradı. Barikat kuran kitle burada direnişi sürdürüyor.

 

21.40: Ergenekon caddesi üzerindeki kitleye polis müdahale etti. “Berkin Elvan onurumuzdur” sloganı atan kitleye polis cadde girişini kapatarak gaz bombaları attı.

21.25

Harbiye’de kitle 3 bölündü. Sivil polislerin gözaltı yapmak için ara sokaklara girdiği bölgede Rumeli Caddesi’nde çatışmalar yer yer devam ediyor. Tazyikli su ve gaz bombaları ile saldıran polise kitle de taşlarla karşılık veriyor.

20.45

Harbiye’de çatışmalar devam ediyor. Kitleye gaz bombaları ile saldıran polise kitle de havai fişeklerle karşılık veriyor.

Beşiktaş

20.32

Beşiktaş’tan Harbiye’ye doğru giden kitle yolda karşılaştığı 2 polis otobüsüne saldırdı. Polis, kitlenin üzerine plastik mermi sıkıyor.

20.25

Süleyman Saba Caddesi üzerinden Harbiye’ye doğru yürüyen binlerce kişiye Beşiktaş ve Şişli halkı tencere-tava ile eşlik ediyor. Her dakika katılan kitlenin arttığı eylemde Harbiye civarında kitle “Sosyete uyuma, Berkin uyanamadı” sloganını attı.

“sık bakalım…” gaz marşının sıklıkla söylendiği yürüyüşte Halkın Takımı Beşiktaş taraftarları da bulunuyor.

19.50

Beşiktaş Meydanı’nda biraraya gelen 5 binden fazla kişi “15’inde bir fidan, Berkin Elvan” sloganı ile bekleyişe geçti. Gökkuşağı bayraklarının dikkat çektiği eylemde Taksim’e polis saldırısı olduğunu öğrenen kitle, buradann Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. 

Pencere ve balkonlardan tencere-tava sesleri ile Beşiktaş sokakları inliyor.

Kadıköy

18.40

Saat 19.30’a yapılan çağrıya karşılık veren yüzlerce kişi Boğa’nın önünde toplanmaya başladı. Kitle “AKP halka hesap verecek”, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları ile bekleyişini sürdürüyor.

21:28: Kadıköy’de çatışmalar devam ediyor. Kadıköy Havuz’da yüzlerce kişi toplanırken, Söğütlüçeşme’de kitle kolluk güçleri ile çatışıyor. Yer yer polisin geri çekildiği görülüyor. kitle direnişte kararlı. 

18.59

Berkin’in öğretmenleri de “Berkin’i toprağa değil, yüreğimize gömüyoruz” yazılı pankart açarak Boğa’ya geldi.

19.45

İçinde Partizan’ında bulunduğu birçok kurum Kadıköy Boğa’da toplanarak, “Berkin’in katili Tayyip Erdoğan” yazan Diren Kadıköy imzalı pankartı açtı ve İskele’ye doğru yürüyüşe geçti. Öfkesini sloganlarına yansıtan kitlenin içindeki analar pankartı ve dövizleri taşıyor.

“Devlet bakkala giden çocukları öldürüyor” ve Gezi İsyanı’nda şehit düşenlerin isimleri sayılarak hep bir ağızdan “Yaşıyor” sloganları atılıyor. Kadıköy halkına Berkin’e sahip çıkmaya yönelik çağrılar yapılıyor.

20.10

Yüz binler Bahariye Caddesine geldi. Burada “Sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım”, “Katil devlet hesap verecek”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını atan kitle, Berkin’in resimlerini ve “Berkin uyudu bari sen uyan Türkiye” yazılı dövizleri taşıyor. Çevikkuvvet polisinin Söğütlüçeşme Camii önüne sığınak yaptığı bilgisi geldi.

20.30

Kadıköy Söğütlüçeşme tarafında polisin saldırısı gecikmedi. Biber gazı ve TOMA’la kitleye saldıran polise Partizanlar belediye otobüsünü barikat yaparak, taş ve havai fişeklerle karşılık veriyor. 

20.55

Bahariye Caddesin’de yoğun biber gazı var insanlar nefes alamıyor ve kusuyorlar. Kitle Halk Bankasının camlarını kırdı. Polis çok yoğun bir şekilde plastik mermi ve biber gazı kullanıyor. Kadınlar kaldırım taşlarını sökerek barikat yapıyor. Polisin saldırısına havai fişeklerle ve sapanlarla karşılık veriliyor. Ara sokaklarda kitlenin üstüne kamyon sürdü.

21:28: Kadıköy’de çatışmalar devam ediyor. Kadıköy Havuz’da yüzlerce kişi toplanırken, Söğütlüçeşme’de kitle kolluk güçleri ile çatışıyor. Yer yer polisin geri çekildiği görülüyor. Kitle direnişte kararlı. 

21.40

Boğa Altıyol’da konuşlanan polis Bahariye Caddesine çekilen kitlenin üzerine kimyasal içerek tazyikli su sıkıyor. Polis Ses bombası ve biber gazı bombası ile kitleye saldırıyor. Kitle “Katiller” diye bağırıyor. Partizan’ında içinde olduğu kurumlar barikatlarda polisin saldırısına havai fişeklerle ve sapanlarla karşılık vermeye devam ediyor. Kitle çekilmeden faşist saldırılara cevap veriyor.

Basının çekim yapmasına izin vermeyen polis muhabirlerin üzerine de kimyasal içeren tazyikli su sıkıyor ve plastik mermi atıyor.

22.15: Bahariye Caddesinde biber gazı bulutundan göz gözü görmüyor. Orada oturanlar kitleye evlerinin kapısını açtı. Sokullu sokakta acil sağlık müdahalesi için bir birim oluşturuldu. Yaralılar buraya taşınıyorHerşeye rağmen kitle direnişini sürdürüyor.

22.50: Kadıköy Rıhtım’da kitle Barikat kurdu. Direniş Kadıköy’ün birçok bölgesinde devam ediyor. 

10007070 606273826110107 602230213 n

 Gülsuyu

18.35

Fathanım’dan yürüyüş başladı. Yüzlerce kişi “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları ile yürüyor.

* Gülsuyu’nda Heykel ve Fatmahanım Meydanlarına “Berkin Elvan ölümsüzdür” yazılı pankartlar hazırlandı.

Sarıgazi

20.32: Sarıgazi Dayanışması tarafından bu akşam saat 20.00 ‘de Vatan İlköğretim Okulu önünden başlatılan yürüyüşe polis TOMA ve biber gazı ile saldırdı. Demokrasi caddesinde devam eden saldırıya kitle havai fişek ve molotoflarla karşılık veriyor.

23:31: Sarıgazi’de çatışmalar devam ederken biri burnundan olmak üzere toplam dört kişi yaralandı. yaralılar hastaneye kaldırıldı. Sarıgazi halkı sokakları terk etmiyor.

00:05: Sarıgazi’de direniş iradi olarak bitirildi. 

Demokrasi caddesinde kurulan barikatlarda uzun süre polisle halk arasında çatışma devam etti. Polis, biber gazı, ses bombası ve TOMA’yla saldırırken kitle molotof, taş, havai fişek ve sapanlarla barikattan karşılık verdi. Geç saatlere kadar süren eylemde 1 kişi kafasından kapsülle yaralandı. Kitlenin içinden polise silahla karşılık verilerek, “Teslim olun” çağrıları yapıldı.

Kartal

Kartal HDP’nin çağrısı üzerine bugün saat 18.00 da Berkin Elvan için basın açıklaması gerçekleşti. Kartal sahil yolu üzerinde bir araya gelen kitle “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Şehit namırın” sloganları eşliğinde Meydana yürüdü burada açıklama yapıldı.

Berkin Elvan’ın yasını tuttuklarını söyleyen HDP Kartal İlçe örgütü, 2 gün boyunca müzikli şenlikli, şölenli etkinlikleri iptal ettiklerini duyurdu.  Berkin Elvan’ı ve demokrasi mücadelesinde yitirilenleri unutmayacaklarını ifade eden HDP Kartal İlçe örgütü, “Gencecik canları ailesinden, arkadaşlarından, toplumdan çekip alanları, o gaz fişeğini ateşleyenleri, o emir verenleri telin etmeyeceğiz” dedi.

Yarın Okmeydanı’nda yapılacak olan cenaze törenine ve cumartesi günü saat 19.30’da Berkin Elvan için Ahmet Şimşek Caddesinde eylem yapma çağrısında bulundu.

Gazi

23.25:  Gazi Mahallesi hlkı Berkin için direnişe devam ediyor. Çatışmalar İsmet İnönü Caddesinde devam ederken polis kitleye gaz bombasının yanısıra ses bombaları ile saldırıyor.  

19.00: Eski Karakol önünde buluşan Halk Cephesi, buradan sloganlarla Cemevi’ne yürüdü. Kitle Gazi Karakolu’na yaklaştığı sırada polisin kısa süreli saldırısına maruz kaldı. Ardından yürüyüşünü sürdüren kitle Cemevi civarında 2 barikat kurarak bekleyişlerini sürdürüyorlar.

17.00:  Halkların Demokratik Partisi tarafından düzenlenen bir eylemle Gazi halkı Berkin için yürüdü. Eski karakol önünde buluşan ve aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu kitle “15’inde bir fidan Berkin Elvan”, “Berkin’in katili patron-ağa devleti” vb. sloganlarla Son Durak’taki cemevine yürüdü.

 

Avcılar

21:38: Avcılar Merkezde çatışmalar devam ediyor. iki kişinin yaralandığı çatışmalarda kitle AKP araçlarını ateşe vererek barikat kuruyor. 23:27: Avcılarda çatışmalar devam ederken gözaltı sayısının 23 olduğu gelen bilgiler arasında.

1976943 606302542773902 1030223758 n

ANKARA

20.05: Ankara’da çatışmalar devam ediyor. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde OHAL görüntülerini hatırlanan polis yığınağı var. Polis, her gördüğü eyleme saldırıyor, kısa bir süre dağılan kitle saldırının ardından yeniden biraraya gelerek sloganlarla Berkin’i anıyorlar. Verilen bilgilere göre 20’den fazla gözaltı mevcut.

18.30: Saat 18.00’e yapılan çağrıyı beklemeden Güvenpark’ta toplanan binlerce insana saat 18.00 sularında polis gaz bombalarıyla saldırdı.

Halkın üzerine gaz bombalarının yağdırıldığı saldırının ardından kitlenin bir kısmı Kolej’e çekilerek burada barikat kurdu. Kolej’de direnişçilerin polise havai fişeklerle karşılık verdiği belirtiliyor.

GMK Bulvarı’nda toplanan kitleye de polis tarafından saldırıldığı gelen haberler arasında.

16.00: Gezi İsyanı’nın son şehidi Berkin Elvan için ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Ankara’da da halk toplanıyor. ODTÜ, Cebeci Kampüsü ve Tuzluçayır’da polis saldırısına karşı çatışmalar gerçekleşirken Kızılay Güvenpark’ta da saat 18.30’daki çağrı beklenmeden toplanılmaya başlandı.

Ankaralılar üniversitelerde, mahallelerde, merkezi yerlerde Berkin Elvan için eylemler yapıyor.

Tuzluçayır’da çoğunluğu mahalledeki liseli gençlerden oluşan kitlenin cami-cemevine yürümesi üzerine polis azgınca saldırdı. Çatışmalar Tuzluçayır Meydan’a kadar yayılırken, liseliler direnmeye devam ediyor.

Üniversitelerde kitleler hesap soruyor!

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde boykot yapan öğrenciler ve eğitimciler saat 14.00’ten itibaren toplanmaya, kampüs içerisinde gezmeye başlamıştı. Saat 15.00 sularında Kampüs önünde toplanan ve Kızılay’a yürümek isteyen kitleye polis saldırdı. Kitlesel olduğu bildirilen eylemde bir kişinin yaralanması sonucu okula ambulans girdi. Cebeci kitlesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde barikatlar kurup direnişi sürdürerek Kızılay’a vardı.

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğrencileri ve eğitimcileri de boykot gerçekleştirdi. Okulun içerisinde katları gezen kitle, okul bahçesini karanfillerle donatarak ve türküler eşliğinde Berkin’i andı. Anmanın ardından kitle Kızılay’daki çağrı için Güvenpark’a geçti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri ve eğitimcileri de kitlesel bir katılımla Kızılay’a yürümek istedi. Polisin yürüyüşe saldırmasının ardından kitle direnişe başladı. Yaralıların olduğu saldırıya karşı kitle Kızılay yürüyüşünde ısrar ediyor. A1 kapısı önünde çatışmalar sürüyor.

Hacettepe’de ise toplanan 1000’i aşkın kişi kampüs içerisinde gezerek Berkin’i andı ve Güvenpark’taki eylemin çağrısını yaptı. Eylemin ardından otobüslerle Güvenpark’a geçildi.

 

MERSİN

22.30

Gözaltıların serbest bırakılmasını isteyen yüzlerce kişi, Pozcu Forum civarındaki çevreyolunda oturma eylemi gerçekleştiriyor. Polisin eylemin sonlandırılması anonsuna kulak asmayan kitle bekleyişini sürdürüyor.

21.20

Mersin’de TOMA’nın çarptığı 2 kadın Toroslar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kitlenin bekleyişinin sürdüğü ve gözaltı sayısının da arttığı eylemde Özgür Gelecek okuru Hasret Vurucu’nun da gözaltına olduğu öğrenildi.

21.00

Akşam saatlerinde Çarşı’da Özgür Çocuk Parkı’nda buluşan ve aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu on bini aşkın kitle sloganlarla buradan Pozcu Forum’a yürüdü. Kitlenin oldukça öfkeli olduğu gözlenen eylemde buradan dönüş yapan kitle Tulumbacı Köprüsü civarında bulunan AKP Yenişehir İlçe Binası’na yöneldi.

“Katil devlet hesap verecek”, “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyen kitle sivil polisleri kovalayarak taşladı. Ardından polisin tazyikli su, gaz bombası, plastik mermi saldırısına maruz kalan kitle Muğdat Cami civarına çekildi. Burada barikat kuran kitleye 2. Kez saldıran polis aralarında Selin isimli bir genç kadın ile Kolektif üyesi Barkın Arp’ın da bulunduğu toplam 5 kişiyi gözaltına aldı.

Saldırının ardından ara sokaklara çekilen kitleye kuvvetli tazyikli su ile saldıran polisin bu saldırganlığından, basın emekçileri de payını aldı. Bu arada direnişçilere saldıran bir TOMA yoldan geçen 2 kişiye çarparak yaraladı.

 

İZMİR

 22.40

Çatışmaların devam ettiği İzmir’de gözaltı sayısının 40’ın üzerinde olduğu gelen bilgiler arasında.

21.30

Çatışmaların sürdüğü İzmir’de en az 7 yaralı ve aralarında Nagehan Yalçın, Taylan Coşgun, Halilcan Şanlıtürk isimli kişilerin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yaralılar Tepecik Hastanesi’ne kaldırılırken, kitle direnmeye devam ediyor.

20.15: İzmir’de çatışmalar sürüyor. Gündoğdu 2. Kordon Sokak’ta Partizan, YDG, SYKP, ESP, Kolektif ve Kaldıraç’ın aralarında bulunduğu çok sayıda kişi polisin gaz bombalı ve plastik mermili saldırısına taş ve havai fişeklerle direniyor. Sık sık “Berkin’in hesabı sorulacak“, “Gezi şehitleri ölümsüzdür” şeklinde sloganların atıldığı eylem devam ediyor.

19.40

İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen kitleye önce barikat kuran polis ardından da saldırdı. TOMA ve gaz bombalarıyla saldıran polise ara sokaklara barikat kurup çatışmaya başlayarak karşılık veriyor.

18.55

Binlerce insan Sevinç Pastanesi önünde biraraya geldi. Aralarında Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik okurlarının da bulunduğu eylemde kitle sokaklara sığmadı. Basmane’ye doğru yürüyüşe hazırlanan kitle “Katil devlet hesap verecek”, “Berkin elvan ölümsüzdür”, Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” vb. sloganlar atıyor.

17.40

* Bugün sabah saatlerinde yaşamını yitiren Berkin için pek çok üniversite ve lisede boykot eylemleri yapıldı.İzmir’de de Ege, 9 Eylül, İzmir Karataş lisesi, Narlıdere’deki liselerde yüzlerce öğrenci Berkin için okulu boykot etti.

İzmir Bornova Hayrettin Duran Lisesi’nde bulunan YDG’liler Berkin Elvan için dersleri boykot etti.

Berkin Elvan’ın şehit düştüğü haberi alındıktan sonra okul içinde bulunan YDG’liler sınıfları dolaşarak ajitasyon eşliğinde oturma eylemi çağrısı yaptı. Okul içerisinden sloganlar eşliğinde çıkan liseliler oturma eylemini başlattı. Bu sırada okul içersinde bulunan öğretmenler alkışlarla eyleme destek verdi. 40-50 öğrencinin içerisinde yer aldığı oturma eylemi sloganlar eşliğinde 15-20 dakika sürdü.

Oturma eylemi ardından sloganlar eşliğinde okul dışına çıkan liseliler akşam saat 19.00’da yapılacak eyleme çağrı yaparak eylemini sonlandırdılar. (İzmir Liseli YDG)

 

ANTAKYA

Antakya’da kitle saat 19.24 “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganıyla Armutlu BP çıkışına doğru yürümeye başladı.

Saat 20.12 sıralarında Armutlu’da polis köprüye giden yolları 2 TOMA ve 2 akreple kapattı. BP önünde bekleyen binlerce Antakyalı gözaltındakiler serbest kalana kadar bekleme kararı aldı. Armutlulular BP önünde bekleyişini sürdürüyor. Gözaltında olan ve Ahmet Atakan’ın arkadaşı olan Caner Sönmez için “Caner’i bırakın Bilal’i alın” sloganları atılıyor. Sönmez’in kafasına iki dikiş atıldığı da edinilen bilgiler arasında.

Barikatlar yanmaya devam ederken bir kadın polisin attığı gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Bir kişi de karnına plastik mermi geldiği için hastaneye kaldırıldı.

 

BURSA

21.45

AKP İl Binası önünde bekleyişte olan binlerce insan, sloganlarla eylemini sürdürüyor. Kitlenin taşladığı TOMA’lar alandan çekilirken, binanın etrafındaki çevik kuvvet barikatı sürdürülüyor.

20.50

Akşam saatlerinde Kent Meydanı’nda biraraya gelen ve aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu kitle Fomara Meydanı’na yürüdü. 10 bini aşkın kişinin katıldığı eylemde kitle AKP İl Binası’na yürümeye hazırlanıyor.

İl Binası, çevik kuvvet barikatı ile çevrelenmiş durumda.

 

1964815 598464033578428 1973475601 nDERSİM

21.25: Dersim Merkez’de süren çatışmalar sırasında TOMA’nın suyunun bittiği öğrenildi. Aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu kitle, sloganlarla direnmeye devam ediyor.

22:59: Çatışmalar Dersim’de devam ediyor. Kitle polis araçlarının etrafını sararak öfkeli bir biçimde karşılık veriyor. Dersim’de öfke büyüyor.

18.30: Merkez’de Sanat Sokağı’nda biraraya gelen yüzlerce kişi buradan AKP İl Binası’na yürüdü. “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganı atan kitleye polis TOMA’larla saldırdı. Kitle polise taşlarla karşılık veriyor.

* Ovacık’ta binlerce kişi Berkin Elvan için yürüdü.

 

AMED

19.15

Sanat Sokağı’nda Berkin için başlatılan oturma eylemi devam ediyor.

18.35

An itibariyle Amed’de yürüyüş başladı.

 

ADANA

18.59

Berkin için biraraya gelen kitleye polis saldırdı. Halk da bu saldırıya havai fişekle yanıt veriyor.

21.43: Atatürk Parkı yoğun saldırı gerçekleştirildi kitle direnmeye devam ediyor. 10’a yakın gözaltı var.  

21: 50: Adana halkı, Atatürk Parkı’nda Berkin için toplanmaya başladı.

22:53: Adana’da çatışmalar devam ederken çatışma sırasında Akrep olarak tabir edilen zırhlı polis aracı DİHA( Dicle Haber Ajansı) muhabiri Hamdullah Yağız Kesen’e çarptı. Kesen ayağından yaralandı. 

 

ANTEP

19.00

Berkin için AKP İl Binası’na yürüyen Gaziantep Üniversitesi öğrencileri AKP seçim bürosundaki pankartları söktü. Olay yerine çok sayıda çevik kuvvet geldi. Şu an yürüyüş devam ediyor.

 

BURSA

Uludağ Üniversitesi’nde belediye başkanının da katıldığı ekmek fabrikası açılışında öğrenciler “Berkin için ekmek almaya geldik” sloganlarıyla protesto gerçekleştirdi.

 

BOLU

19.00

Bolu’da halk “Berkin Elvan ölümsüzdür” pankartı açarak alanlara çıktı. Sloganlarla Berkin anılıyor.

 

ESKİŞEHİR

Türkiye’nin bir çok yerindeki lise ve üniversitelerde olduğu gibi ders boykotuna giden Anadolu Üniversitesi öğrencileri, saat 2 gibi yemekhane önünde toplandı. Aralarında Yeni Demokrat Gençlik’ten öğrencilerinde olduğu grup, fakülteleri gezerek boykot çağrısı yaptı. Üniversitedeki tüm fakültelere çağrı yapıldıktan sonra duyarlı öğrencilerin katılımı ile kitleselleşen eylem yürüyüşe döndürüldü.

Eylem sırasında sık sık ‘Berkin Elvan Onurumuzdur’ , ‘Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak’ , ‘Gençlerin Ateşi AKP’yi Yakacak’ sloganları atıldı.

18.55: On binlerce kişinin biraraya geldiği eylemde, kitle Berkin için yürüdü. Polis barikatı ile önü kesilen kitle, barikat önünde meşale yakarak bekleyişini sürdürüyor.

 

DENİZLİ

18.40

Denizli’de polis halka saldırdı.

 

GİRESUN

Giresun’da#BerkinElvaneylemi gerçekleştiriliyor.

 

BATMAN

Batman#BerkinElvaniçin oturma eylemini sürdürüyor.

 

MUĞLA

20.30

Muğla Merkez’de Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan halk Berkin Elvan için yürüyüşe geçti. Zaman zaman yolu trafiğe kapatan halk “Katil polis hesap verecek”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin’in katili AKP’nin polisi” sloganlarıyla yürüyüşe devam ediyor.

 

[widgetkit id=530]

{youtu}http://www.youtube.com/watch?v=8GfqcL8Kxd8&fb_source=message{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu