GüncelManşet

(An an) Soma’da bu kez sivil faşistler iş başında!

H. Merkezi: Soma’da maden başında acılı bekleyiş devam ediyor. Yerin altındaki oksijen iyiden iyiye azalmaya başladığı için yavaşlayan arama çalışmalarına rağmen hala işçi cenazeleri çıkmaya devam ediyor. Bölgeden bilgi veren muhabirlerimizden aktardığımız bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz:

 

22.50

Bir süredir özellikle şehir dışından gelenleri rahatsız eden AKP’li sivil faşistler yaklaşık birsaattir Soma Öğretmenevi’nin bahçesine girerek burada kalanları tartaklamaya çalışıyor. Şehir polis ve jandarma kaynamasına ve bu olayla ilgili defalarca aranmasına rağmen tek bir kolluk kuvveti bölgeye gelmedi.

İnsanlar “Biz buraya işçilerin hesabını sormaya, ailelerini sahiplenmeye geldik. Bu yapılanlar, tartaklamalar, sataşmalar doğru şeyler değil” diyerek tepki gösteriyor. Maden iş Sendikası Başkanı da bir açıklama yaparak “Burada böyle davranmak doğru değil” dedi. Daha sonra olayların yaşandığı bölgeye 10-15 civarı polis gelebildi. Ortalık hala gergin olmasına karşın sivil faşistlerin saldırgan tutumları azalmış görünüyor.

14.30

Bir madenci yakını; “Bize kurtarma ekibi lazım, polis değil”, bir diğeri de, “Taşeronluk devam edecek mi? Biz hep aynı yanacak mıyız?” diyerek tepkilerini gösterdiler. Cumhurbaşkanı ise cevap vermedi hatta görmezden geldi. 

Yine bir madenci yakını ise; “Boy göstermeye geliyorlar. Olaydan iki saat sonra gelecekti ki, bizim yanımızda olduğunu bilelim. Burada halktan çok polis var” diyerek Cumhurbaşkanı Gül’ün halktan korunmaya çalışılmasına tepki gösterdi. 

12.20

Arama-kurtarma ekibinden bir işçi ile yaptığımız konuşmada, işçi yoğun metan gazından kaynaklı esas arama-kurtarma çalışmalarına dün akşam saat 22.00’den bu yana ara verildiğini söyledi. İşçiden aldığımız diğer bilgi ise daha korkunç. Hala hiç girilmemiş 7 bölüm olduğunu söyleyen işçi, bu bölümlerin her birinde en az 40-50 işçi olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

11.15

Bir yandan madenden işçi cenazeleri çıkarılırken diğer yandan da işçiler parça parça sessizlik içinde toprağa veriliyor. Soma Belediye Mezarlığı’nda çoğu Soma ilçesinin gönüllü işçi ve gençlerinden oluşan bir kesim durmadan mezar kazıyor. Hastaneden çıkarılan cenazeler getiriliyor ve burada toprağa veriliyor.

Adeta insanın kanını donduran bu görüntü karşısında insanlar mezar başlarında sessizce ağlıyorlar.

11.05

Soma’da halk evinde oturamıyor. Tüm kafeler, çay bahçeleri ağzına kadar dolu ve insanlar sessiz, öfkeli bir şekilde bekliyorlar. Kaderciliğin etkisinin hissedildiği bölgede, resmi olarak verilen rakamlara tepki var. Konuştuğumuz hemen herkes, bu rakamın “komik olduğunu”, gerçek işçi cenazesi sayısının 600’den az olmadığını söylüyor.

10.45

Madenden çıkarılan işçi cenazelerinin ağzından, kulağından ve burnundan karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklı kanamalar olduğu görülüyor. İşçilerin ciğerlerinde de çok ciddi harsalar meydana gelmiş olduğu verilen bilgiler arasında.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gelişini bahane eden kolluk güçleri yoğun güvenlik önlemleri alıyor. Bu yüzden madenin etrafına 3 halka şeklinde barikat kuran polis ve jandarma maden başına yalnızca işçilerin 1. dereceden akrabalarını alıyor. Geri kalan kitleyi alandan uzaklaşmaya çalıştıran jandarma ile halk arasında zaman zaman gerginlik yaşanıyor, kitle jandarmaya “sizinle karşı karşıya gelmek istemiyoruz” diyerek tepki gösteriyor.

08.40

Maden başında gergin bekleyiş sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ekibindeki bir heyet de maden önünde. Göçüğün ardından gerçekleşen yangın, büyüyerek devam ediyor. Azalsa da madenden işçi cenazeleri çıkarılmaya devam ediliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu