GüncelManşet

(An an) 1 Mayıs yasağına karşı öfke dinmiyor

İstanbul: 1 Mayıs’ta Taksim’in yasaklanmasının ardından burada olacağını açıklayan çok sayıda sendika, oda, devrimci, demokratik, yurtsever kurum Taksim için Beşiktaş ve Mecidiyeköy-Şişli kollarında toplanmaya başladı. Yüzlerce insan da ulaşım yasaklarına karşın Mecidiyeköy’e ulaşmaya çalışıyor.

Biz de alanda bulunan Özgür Gelecek muhabirlerimizden edindiğimiz bilgileri an an sizlerle paylaşacağız.

 

Şişli-Mecidiyeköy

14.21

Şişli’de DİSK çevresinde bulunan boş bir binada polisin attığı yoğun gaz bombası yangın çıkardı. Eylemcileri ve gazetecileri ıslatmaktan “zor zaman bulan” TOMA, yangını büyümeden söndürmeye çalışıyor.

14.09

DİSK’in arka sokaklarındaki çatışmalar devam diyor. Çok yoğun bir şekilde gaz kullanan polisin bu saldırısında hedef aldığı bir kadın tazyikli su ile vurularak, düştü ve kafasından yaralandı. Çevre halkı da pencere ve balkonlara çıkarak eylemcilere tencere-tava ile destek veriyor.

13.47

An itibariyle toplamda 161 gözaltı ve 50’den fazla yaralı var.

13.15

Polis, DİSK’in arka sokağına kurulan barikatlara biber gazı ve tazyikli su ile saldırarak barikatları yıktı. Çatışmaların sürdüğü bölgeye yoğun bir şekilde gaz atan polis, DİSK binasının içerisine de gaz bombası attı. 

 

12.55

Çağlayan’da eli satırlı bir faşist grup, eylemcilere saldırdı. Sivil faşistlerin saldırısına cevap veren Partizanlar, onları geri püskürttü. Sivil faşistler ara sokaklara çekildi ve buradan yine eylemcileri tehdit etmeye devam ediyor.

12.48

Okmeydanı Hastanesi’nde çatışmalar sürüyor. Kitleyi hastaneye giren polise karşı içerisinde sağlık emekçilerinin de bulunduğu kitle “Katil polis defol” sloganları ile karşılık verdi. Polis geri çekilmek zorunda kaldı. B sırada yine kitleye saldıran polis EMEP üyesi Başak isimli bir eylemcinin de aralarında bulunduğu 10’dan fazla kişiyi gözaltına aldı.

12.35

DİSK binası içerisi yaralılarla dolu. DİSK’in arka sokağında çatışmalar yoğunlaşırken, Partizan, ESP, BDSP vd. kurumlar polis barikatına yüklenerek, saldırıya karşı havai fişek ve ses bombaları ile karşılık veriyor. Kitle barikat kurarak kendini savunurken, polis tazyikli su ile kitlenin barikatını yıkmaya çalışıyor. Kitle de her seferinde barikatı yeniliyor. Barikatlardan birinin üzerinde “TKP/ML TİKKO” yazılı olduğu gelen bilgiler arasında.

11.50

Okmeydanı Hastanesi civarında polise geri adım attıran kitle, Şişli’ye yürüyüşe geçti

11.45

Gelen bilgiler arasında TKP/ML militanlarının 4 polisi rehin aldığı ve mühimmatlarına el konulduğu da var. Militanlar “Şan olsun Kaypakkaya’nın adını ve andını yaşatan TİKKO’ya” ve “Kaypakkaya burada, barikatta” sloganlarını haykırıyorlar.

11.30

DİSK kitlesine polis saldırdı. Tazyikli su ve gaz bombaları ile başlayan saldırı ara sokaklara da yayılırken, 2 kişi yaralandı. Gaz bombalarında Osmanbey sokakları da nasibini aldı.

11.25

Okmeydanı Hastanesi civarındaki çatışmalar 3 koldan devam ediyor. Polisin gaz stokunun tükenmesinin ardından hem yeni gaz stokları hem de yoğun bir şekilde helikopter, çevik kuvvet ve TOMA sevkiyatı yapılıyor bölgeye. Eylemcilerin karşılık vermesi sırasında kafasından yaralanan bir polis hastaneye kaldırılırken, bunu gören başka bir polisin silahını çekerek “Hepsini geberteceğim” dediği gelen bilgiler arasında.

Bölgede Partizan, ESP, YDG-H ve Devrim Cephesi’nin de bulunduğu birçok kurum ve kişi var. Çatışmalar sürüyor.

11.08

DİSK önünden yürüyüşe geçen kitle ile polis karşı karşıya. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atan kitleye polis “Dağılın yoksa zor kullanarak dağıtacağız” uyarısı yapıyor. DİSK pankartı arkasında Greif işçilerinin yanı sıra HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile Levent Tüzel de yer alıyor.

10.55

Partizanlar’ın da aralarında bulunduğu Okmeydanı Hastanesi içerisindeki kitle, polise yoğun bir şekilde Molotof kokteyli atıyor. 4 polisin yaralandığı çatışmalarda polisin gaz bombaları tükendi. Kitle polisi aynı zamanda havai fişeklerle geriletiyor. Çatışmalar devam ediyor.

10.55

DİSK önündeki kitle yürüyüşe geçti. Halaskargazi Caddesi üzerinde 3 TOMA ve yüzlerce polis tarafından kurulan barikata doğru ilerleyen kortejlerden “Yaşasın 1 Mayıs, bijî Yek Gulan”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları yükseliyor.

10.40

CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Musa Çam DİSK önünde açıklama yaptı. Çelebi “Buraya gelmek, deveye hendek atlatmak gibi” dedi.

10.25

An itibariyle Partizan kitlesinin de aralarında bulunduğu kitlenin direnişi sonrasında, Eğitim ve Araştırma Hastanesi civarında polis geri çekilmek zorunda kaldı. Polis; yoğun gaz ve plastik mermiye taş, sapan, havai fişek ve Molotof kokteylleri ile karşılık veren kitleye yeniden saldırı için hazırlanıyor. 

10.15

DİSK önünde açıklama başladı. Açıklamada “1 Mayıs 1977 şehitleri ile Gezi şehitlerini anmak için Taksim’e yürüyoruz. Barikatlar bizi durduramaz. Çünkü her yer Taksim, her yer direniş” denildi. Bu sırada HaberTürk muhabirinin, canlı yayın bağlantısını işçiler “Alo Fatih” diyerek kestiler. “Direne direne kazanacağız” sloganları ile bekleyiş sürüyor.

10.10

Okmeydanı Hastanesi civarından Mecidiyeköy hattına kadar olan kısımda polis, ortalığı gaza boğmuş durumda.

09.55

Çağlayan Adliyesi civarında, Çağlayan köprüsü üzerine çıkan polis, buradan kitleye yoğun bir şekilde gaz bombası ve plastik mermi atıyor. Çağlayan’a barikat kuran ve aralarında Partizanlar’ın bulunduğu çok sayıda kişi de barikat kurup, havai fişek kullanarak polise karşılık veriyor.

09.47

Yüzü kapalı bir grubun polise taş ve şişe atmasıyla yaşanan gerginliğin ardından kitle toplanmaya devam ediyor. Bu sırada polis de DİSK önündeki kitleye saldırıya hazırlanıyor.

09.38

Polis Çiftecevizler’de yeniden toplanan yüzü aşkın kişiyi dağıtmaya çalışıyor. E-5’e çıkan kitle buradan yürümeye çalışırken, köprü üzerine çıkan polis gaz bombaları ile kitleye saldırdı. Kitle de taşlarla polise karşılık veriyor.

09.17

DİSK önünde bekleyişini sürdüren kitle, kortej oluşturmaya başladı. “Birlik, mücadele, zafer”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” vb. sloganlar atan kitle adına DİSK’in açıklama yapması bekleniyor. Açıklamanın ardından yürüyüş gerçekleştirilecek.

08.35

DİSK önündeki kitle 400’ü bulmuş durumda. DİSK’te yapılan bir açıklamaya göre, yürüyüş saat 11.00’de başlayacak. Kitle burada halaylarla ve “Direne direne kazanacağız”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanına” vb. sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

08.20

DİSK binası yüzlerce kişinin adresi. Hala gelişlerin sürdüğü DİSK binasının çevresi polis tarafından kuşatılmış durumda ve geliş-gidişler engellenmeye çalışıyor. Ancak kitle burada toplanmaya devam ediyor.

08.15

Okmeydanı Hastanesi civarında bulunan Çifte Cevizler’de geniş “önlemler” alan polis, burada bulunan yüzlerce kişiyi zorla dağıttı. Basının görüntü almasına dahi engel olan polis terörü, alanda bir kişinin bile kalmasına izin vermiyor.

08.05

Zeytinburnu, Cevizlibağ gibi merkezi noktalarda buluşan yüzlerce kişi ulaşım yasağına ortak çözümler bularak, buralardan Mecidiyeköy civarına geçiş yapıyor.

07.20

Okmeydanı’nda çıkışlar polis tarafından engellenmeye çalışılıyor. Kitle buna karşı çıtı. Çatışmalar başladı.

 

Beşiktaş

11.58

Beşiktaş’ta gözaltılar başladı. 30’u aşkın gözaltı var. Polisin attığı gaz bombaları ve tazyikli su, 60 yaşındaki bir adamın ayağında ciddi derecede yaralara neden oldu.

11.22

Barbaros Bulvarı’na çıkan binlerce kişiye çevrede bekleyenler de dahil oldu. Binlerce kişi aynı anda “Sık bakalım…” gaz marşını söylemeye başladı.

11.10

Beşiktaş Abbasağa Parkı’na çıkan ara sokaklarda kitle barikat kurdu. Buradan küçük çpta gaz bombalarını polise atıyorlar. Çatışmalar sürüyor ve kitle Barbaros Bulvarı’na çıkabilmek için polisi zorluyor.

10.30

Beşiktaş’ta Çarşı grubunun alana gelmesiyle coşku daha da attı. Polis yine saldırdı. Şu an çok sayıda yaralının olduğu bölgede, eylemciler anons araçları ile ambulans çağrısında bulunuyorlar. Gaz bombası, plastik mermi ve 3 TOMA ile kitleye saldıran polise, kitle de havai fişek, taş ve sapan ile karşılık veriyor.

10.02

Abbasağa Parkı civarında yaşanan çatışmalara tepki gösteren bir genci gözaltına alan polise, çevre halkı müdahale ederek, gözaltındaki genci kurtardı. Şu an için daha sakin görünen Beşiktaş’ın ara sokaklarında kitle barikat kuruyor.

09.49

Kitle Meydan’a Gezi şehitlerinin resimlerini asarak “Yaşıyor” diye haykırıyor.

09.37

Beşiktaş Meydan’da yeniden toplanan yüzlerce kişi, başta 1 Mayıs 1977’de Taksim’de şehit düşen işçi ve emekçiler olmak üzere tüm devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulundular. Bu sırada Barbaros’tan pankart açarak kitleye doğru yürüyen bir gruba saldıran polis, Beşiktaş Meydanı’nı gaza boğdu.

09.08

Saldırının ardından ara sokaklara çekilen kitle, yeniden bir araya gelerek Beşiktaş Meydan’da toplanıyor. Polisin “dağılın” anonslarına; “Berkin’in hesabı sorulacak”, “Sık bakalım, sık bakalım…”, “Katil polis, hesap verecek” sloganları ile karşılık veriyor.

08.50

Beşiktaş’ta kitle halaylarla bekliyor. Polis Karaköy’den Beşiktaş’a kadar birçok noktaya konuşlanmış durumda.

08.54

Polis 2 TOMA ve gaz bombaları ile kitleye saldırdı. “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak” vb. sloganları atan kitlenin bir kısmı Çarşı’ya doğru çekilirken, bir kısmı da yukarı doğru çekildi. Polis akreple ara sokaklara girmeye çalışıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu