Güncel

Anadil Yürüyüşüne Polis Saldırdı!

İstanbul: 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir etkinlik gerçekleştirildi. Her dilden türkü ve ezgilerle geçen etkinliğin ardından polis yürüyüş yapmak isteyenlere saldırdı.

İHD, ASİ-DER, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Jineps Gazetesi, Hadig, Apoyevmatini Gazetesi, Demokratik Çerkez Hareketi, Demokratik Pomak Hareketi, Mezo-Der, Halkların Anayasası, Mektebi Zazakî, Gürcü Kültür merkezi, Avrupa Süryaniler Birliği (ESU), Minnina Forumu, Lazebura Ev, Çerkez Soykırımı Tanınsın İnisiyatifi, İSPOD, Grup Helesa, Pangea Kültür, Süryaniler.com, Gürcü Kültür Merkezi, Halkların Anayasası, Aka-Der, Sabro Gazetesi, Laz Mektebi, Zaza Platformu, Kafkasya Forumu, Laz Enstitüsü, Kürt Enstitüsü ve Nor Zartonk’un imzacı olduğu açıklamada her dilden türkü ve şiirler okundu.

MKM sanatçısı Mervan Tan, Zazaca ve Kürtçe, Ermeni Sanatçı Norat Ermenice bir şarkı söyledi. Şarkıların ardından Hemşin, Laz ve Gürcü halklarının ortak enstrümanı olan tulumun çalınması ile horon oynandı.

Krumlar adına basın açıklamasını ise Altan Açıkdilli yaptı. Bu topraklarda Türkçe dışında 34 dilin konuşulduğunu belirten Açıkdilli devletin asimilasyon politikalarının sonucu olarak bir çok dilin ise UNESCO’nun yok olma tehlikesi altındaki diller listesine girdiğini belirtti.

“Çocuklarımıza kendi dilimizde gülebildiğimiz, kendi dilimizde ağıt yaktığımız, şarkılar söylediğimiz, masallar okuduğumuz bir dünya bırakmak istiyoruz. Anadillerimizi yok olmaktan kurtarıp özgürce konuşabilmek için, kimliğimizi onurla taşıyabilmek için anadillerimize sınırsız özgürlük istiyoruz” şeklinde sonlanan konuşmanın ardından ise kitle yürüyüş yapmak istedi.

Galatasaray Lisesi önüne barikat kuran polisin kitleyi engellemesi ve saldırısı sonucu kitle ara sokaklara çekilirken polis Tarlabaşı civarına kadar bir grubu kovalayarak mahalle içine gaz attı. İsmi öğrenilemeyen bir kişinin gözaltına alındığı polis saldırısında polisin plastik mermiler kullandığı da görüldü.

galatasaray-anadil2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu