Güncel

Ankara Dayanışması’ndan 31 Mayıs ve 1 Haziran için Kızılay’a çağrı

 

Ankara: Ankara Dayanışması bugün yaptığı basın toplantısıyla tüm Ankara halkını 31 Mayıs’ta Kızılay’a, 1 Haziran’da da Ethem’in vurulduğu yerde ve saatte Ethem’i anmaya çağırdı.

Birçok devrimci, ilerici kurum ve çeşitli sendikaların bileşeni olduğu Ankara Dayanışması tarafından, 31 Mayıs 2013’te yaşam alanlarına sahip çıkarak başta Taksim Meydanı olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında ayağa kalkarak baskıya, ayrımcılığa direnen tüm “Gezicileri” selamlayarak başlayan basın toplantısında Dayanışma adına KESK Şubeler platformu sözcüsü İsmet Meydan söz aldı.

 

“Güvenpark derhal halka açılsın!”

Meydan basın açıklamasında, “Lice’de kalekol inşaatlarına karşı direnen Medeni Yıldırım, Rojava ile tüm ülkeye umut olan, direnişin ruhunu Hevsel Bahçeleri’ne taşıyan Kürt halkı ile meydanlara çıkıyoruz” dedi. Açıklamanın devamında, “Antakya’da savaşa isyan eden üç fidanımız; Ahmet Atakan, Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz ile İstanbul’da bir kaza süsü verilerek katledilen Mehmet Ayvalıtaş, çetelerin yaşamını çaldığı Hasan Ferit Gedik, Kızılay’ı canı pahasına özgürleştirmek için direnen Ethem Sarısülük, umudun çocuğu Berkin Elvan, biber gazı ile yaralanan, kansere direnen Mehmet İstif ile çıkıyoruz meydanlara” diyen Meydan, sokağa çıkma çağrısı yaptı.  Ayrıca Meydan, 31 Mayıs ve 1 Haziran günleri, Soma’da maden ocağında katledilen işçiler ile Uğur Kurt ve Ayhan Yılmaz için de sokağa çıkacaklarını belirtti.

Çocukların TOMA’nın, polis barikatının önünde değil, parklarda oyun oynayabildiği yeşil alanlar istediklerini dile getirilen Ankara Dayanışması açıklamasında, Güvenpark’ın derhal Ankara halkına açılmasını talep edildi.

Yapılan basın toplantısı, 31 Mayıs’ta saat 19.00’da Kızılay meydanına,1 Haziran’da Ethem’in vurulduğu yerde Ethem’i anmaya çağrı yapılarak son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu