Emek

Ankara DDSB: Sadece ekmek yetmez!

Ankara: Devrimci Demokratik Sendikal Birlik tarafından Asgari kölelik ücretine hayır! İnsanca yaşam, yaşanabilir ücret” şiarıyla başlatılan kampanya kapsamında çeşitli illerde eş zamanlı yapılması planlanan basın açıklamalarının Ankara ayağı bugün gerçekleştirildi.

Ankara DDSB tarafından yapılan basın açıklamasında; asgari ücretin işçi sınıfının egemenlere karşı en büyük toplu sözleşmesi anlamına geldiği vurgulanarak ülkemizdeki açlık sınırı 1020 lirayken asgari ücretin 804 lira olduğuna değinildi.  Ayrıca asgari ücretten sosyal sigorta içi primi, gelir vergisi, işsizlik sigortası gibi kesintiler yapıldığı belirtildi.

 

“Birlik, mücadele, zafer” 

Asgari ücretin işçi sınıfının yaşayabileceği bir miktara çekilmesi için işçiler, emekçiler olarak mücadele edecekleri ve egemenlerin korkusunu büyütecekleri belirtilen açıklamaya destek verenler ellerinde simit taşıyarak Tayyip Erdoğan’a gönderme yaptı. “İnsanca yaşamak, istiyoruz”, “Birlik, mücadele, zafer” ve “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarının atıldığı açıklama basın metinin okunmasının ardından sonlandırıldı.

Basın açıklamasının ardından direnişe devam eden Hacettepe işçileri ziyaret edildi. “Hacettepe işçisi yalnız değildir” sloganlarıyla direniş çadırına yürüyen DDSB’lileri direnişteki işçiler alkış ve sloganlarla karşıladı.

33. gününde olan direnişle ilgili işçilerle yapılan sohbette, Hacettepe üniversitesi rektörünün işten çıkarılan işçileri kendi üniversite kadrosuna sözleşmeli olarak alabilecekleri teklifinde bulunduğu bilgisi edinildi. İşçilerin vereceği karar, pazartesi günü Rektörle yapılacak görüşmede belirlenecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu