GüncelManşet

Ankara Partizan: Rabe Serxwe, 1 Mayıs’ta Kızılay’a!

 

Ankara: İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü yaklaşırken, Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 1 Mayıs’ı Sıhhiye’de kutlama kararı aldı. Buna karşı çok sayıda devrimci, ilerici güç ise Kızılay’da olma çağrısı yapıyor. Konuyla ilgili Ankara Partizan da Kızılay’da olacağına dair bir açıklama yaptı. Açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz;

 

“Rabe Serxwe, 1 Mayıs’ta Kızılay’a”

İşçi sınıfının ve de onun öncülüğünde dünya halklarının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı, “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sloganının gerçekliğiyle karşılıyoruz. İşçi, emekçiler ile ezilen ulus, milliyet ve inançtan milyonların öfkesinin seçim sandıklarına sığdırıldığının sanıldığı ama her ay ortalama 100 işçinin iş kazası adı altında katledildiği koşullarda bunun mümkün olmadığını her geçen gün artan işçi direnişleriyle tekrar tekrar bilince çıkardığımız bir dönemdeyiz.

Yerel seçimlerden Cumhurbaşkanlığı tartışmalarına, oradan da genel seçimlere giden süreçte halkımız düzen partileri, esasta da AKP ile CHP arasında kutuplaştırılmaya çalışılmakta ve de seçimlerin “meşruluk” için yeterli olduğu konusunda bir algı yaratılmaktadır.

Katledilen ve ellerindeki zincirleri her geçen gün daha da ağırlaşan işçiler, tarlası ve evi talan edilen köylüler, geleceksizleştirilen gençler, her türlü şiddetin hedefi olan kadınlar, “çözüm” denilen süreçte dahi katledilmeye devam edilen Kürtler, her türlü inanç talebi baskıyla karşılık bulan Aleviler, yaşaması mucize haline getirilen LGBTİ’ler başta olmak üzere halkın bütününe dönük zulüm, soygun, işkence ve katliamlar devam etmektedir. Egemenlerin varlık koşulu olarak devam etmek zorunda olan bu gerçeklik, halk isyanlarının da gerekçesidir ve asıl meşruluk buradadır.

Bu koşullarda girdiğimiz 1 Mayıs sürecini daha da umutlu ve devrimci kılan Gezi İsyanı’yla kitlelerin eskisi gibi yönetilmeme isteğinin sokaklarda yankı bulmuş olmasıdır. Özellikle büyük kentlerde şehir merkezlerinin hedefe alındığı, çatışma kültürünün öğrenildiği ve yeniden üretildiği, şehitlerin verildiği İsyan’dan öğrenmek ve öğrendiklerimizi devrim mücadelesine seferber etmek, hedefe gidecek yolları bu bilinçle yürümek önemlidir. 1 Mayısı Gezi’nin kazanımlarıyla okumak ve buna göre şekillenmek ülkemizin her yerinde olduğu gibi Ankara için de geçerlidir.

IMG_20140420_130330.jpg

Kızılay, ideolojik ayrışmadır ve geleceğin teminatıdır!

Ülkemiz 1 Mayıs ve toplumsal muhalefet tarihinde önemli bir yeri olan Kızılay Meydanı’nın yıllardır yasaklı oluşu ile buranın talep dahi edilememiş olması Ankara’daki ileri güçlerinin sorunudur. Gezi’nin daha ilk günlerinde dahi bu alanın artık geri dönüşsüz bir şekilde odak olacağı öngörülebiliniyordu. Ethem Sarısülük’ün de bu meydan da katledilmiş olması Meydan’a daha bir anlam kazandırmıştır. Ki Gezi’den sonraki süreçte yaşanan neredeyse bütün ciddi eylemlerde Kızılay toplanmanın, çatışmanın adresi olmuştur. Bu herkese ve her şeye rağmen böyle olmuş çünkü yükselen toplumsal duyarlılık ve muhalefetin doğası budur.

Kızılay konusunda gelişen bu duruma kimse göz kapayamaz, burun kıvıramaz. İleriye taşınmış bir mücadele hiçbir güç tarafından daha geriye çekilemez. 1 Mayıs’ın nerede kutlanacağına dair tartışmalarda da bu anlayışlar ortaya çıkmış ve büyük sendikaların bürokratik yapısının benmerkezci ve kitlelerin öfkesini pasifsize eden yaklaşımıyla kendi tabanlarındaki tartışmalara rağmen 1 Mayıs’ın Sıhhiye’de kutlanmasına dair karar almış ve bu kararı toplumsal kesimlere dayatmıştır. Sendikaların bu ideolojik anlayışları, içinde olduğumuz oranda değişebileceği kadar fiili müdahalelerle de geriletilebilecektir.

 

“Rabe Serxwe, Ayağa Kalk”

Bu sebeple 1 Mayıs 2014’te Kızılay’da olmak da ideolojik bir ayrışmanın ürünüdür ve bundan sonraki başta 1 Mayıs’lar olmak üzere ilerleyen süreci de etkileyecektir.

Bu ideolojik ayrışmanın bir tarafı olan Partizan olarak 1 Mayıs günü bütün güçlerimizle Kızılay’da, halkın isyan yerinde, Ethem’in vurulduğu alanda işçi ve emekçilerle dayanışmayı büyüteceğiz.

İlerici kamuoyu ve halkımızı “Rabe Serxwe, Ayağa Kalk” şiarıyla 1 Mayıs’ta Kızılay’da olmaya, dayanışmayı direnişle büyütmeye, halaylarımızı birlikte çekmeye ve marşlarımızı birlikte söylemeye çağırıyoruz.

 

Rabe Serxwe, 1 Mayıs’ta Kızılay’a!

Ayağa Kalk, 1 Mayıs’ta Kızılay’a!

Yaşasın 1 Mayıs

Bijî Yek Gûlan

 

ANKARA PARTİZAN

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu