Emek

(video) Ankara polisinden eğitim emekçilerine barikat!

Ankara: Kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasına, iş güvencesinin hedef haline getirilmesine ve eğitim yöneticilerin tasfiye planına karşı bugün eğitimciler sokaktaydı. Eğitim-Sen öncülüğünde Güvenpark yanında toplanan eğitimciler Meclise yürümek istedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürünerek, burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

“Cop yedik, gaz yedik, haram yemedik”

Güvenpark yanında toplanan eğitimciler ve destek için gelenler “Cop yedik, gaz yedik, haram yemedik”, “Emekçiye değil hırsızlara barikat”, “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk”, “Gerici, ırkçı eğitime hayır”, “Polis boş durma, hırsızları yakala” sloganlarını attı.

“Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na” karşı Meclis önünde basın açıklaması yapmak isteyen eğitimcilere polis yoğun önlem alarak engel oldu. Bakanlıklara giden Milli Müdafaa Caddesi’ni kapatan polis, Güvenpark’ın cadde sınırında da konuşlandırıldı.

Polis ile sendika temsilcileri arasında uzun süren görüşmelerde polis Meclis önüne yürünmesini kabul etmedi. Eğitimciler yürümekte ısrar edince tekrar görüşme yapıldı. Görüşmede eğitimcilerin ve destek için gelenlerin Güvenpark’tan geçerek Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yapması kararlaştırıldı.

MEB önüne yürüyen kitle adına burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Eğitim-Sen temsilcisi tarafından yapılan açıklamaya başlanmadan önce demokratik haklarının kullanılmasına yönelik baskı protesto edildi.

 

MEB önünde basın açıklaması

Açıklamada 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında yıllardır kader ortaklığı yaptığı kesimlerle arası bozulan siyasi iktidarın, ülkeyi hızla otoriterleştiren, yasam, yürütme ve yargıyı büyük ölçüde kendi iktidarının denetimine alan yasal düzenlemelerin ardından, eğitim sistemini tamamen denetimi altına almak için düğmeye bastığı belirtildi.

Ayrıca meclisteki “yasa tasarısıyla eğitimde yaşanan ‘piyasa merkezli’ ve ‘siyasal kadrolaşmaya’ dayalı dönüşümün son halklarından birisi daha tamamlanmak istenmektedir” denildi.

Açıklama “meclis gündemindeki yasa tasarısının derhal geri çekilmesini ve toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de tekçi dayatmacı uygulamalara son verilmesini istiyoruz” denilerek bitirildi.

Basın açıklaması sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=Hs3khrIvkAI{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu