GüncelManşet

Ankara’da 18 Mayıs anmaları gerçekleştirildi

Ankara: Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 41. Yılı vesilesiyle 16 Mayıs Cuma günü Mamak’ta Partizan tarafından bir yürüyüş yapılırken, merkezde de ilerici kurumlarla ortak anma gerçekleştirildi.

Mamak sokaklarında 18 Mayıs andı yükseldi!

Partizan’ın çağrısıyla Ege Lisesi önünde buluşan kitle ara sokaklardan Tuzluçayır Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşün ara sokaklarda yapılması mahalle halkında coşku yaratırken, çok sayıda insan yürüyüş kortejine dâhil oldu.

Yürüyüş kortejinin en önünde “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” yazılı pankart açıldı. Ardından “Partizan” yazılı pankart ile “18 Mayıs ruhuyla, Soma’nın hesabını soracağız” şiarlı ozalit açıldı. Kortejde Haki Karer, Meral Yakar, İsmail Oral ve Gezi Şehitlerinin fotoğrafları taşındı.

Yürüyüş sırasında sık sık İbrahim Kaypakkaya’yı anan sloganların yanında, Soma Katliamı’ı protesto eden ve hesap sorulacağına dair sloganlar haykırıldı. Ayrıca “İbo Haydar Zülfikar, namludadır iktidar”, “Beşler yaşıyor, Komünistler savaşıyor” gibi sloganlar da kitle tarafından atıldı.

Tuzluçayır Meydanı’na çıkan Abidin Aktaş sokakta “Partizan andı” okundu.

2.jpg

Meydana gelinmesiyle burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada meşalenin başta Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere bütün devrim şehitlerinden alındığı ve mücadelenin devam edeceği vurgulandı. Ayrıca açıklama da Soma Katliamı’na da değinilerek, hesabının sorulacağı belirtildi.

Basın açıklamasının ardından İbrahim Kaypakkaya’yla ilgili sinevizyon gösterilerek, “Gerilla onurdur, onuruna sahip çık” sloganı eşliğinde anma sonlandırıldı.

Anmadan sonra Tuzluçayır’da Soma için sokağa çıkan kitle cami-cemevine yürüdü. Partizan’ın da destek verdiği çatışmalar birkaç saat sürdü. Mamak’ta yapılan 18 Mayıs anmasına Halkevleri kitlesel katılırken, DHF, AKA-DER, BDSP, ESP de destek verdi.

3.jpg

18 Mayıs şiarı Soma isyanıyla buluştu

Katledilişinin 41. yılında İbrahim Kaypakkaya’yı, Haki Karer ve Dörtler’i anmak için merkezde bir yürüyüş düzenlendi. Kolej meydanından başlayacak yürüyüş öncesi polis meydana çevik kuvvet, TOMA ve akreple yığınak yaptı. Yapılan görüşmelerin ardından polis ablukayı kaldırarak yürüyüş güzergâhı açıldı.

Yürüyüşte İbrahim Kaypakkaya Haki Karer ve Dörtler’in resimleri taşınırken, “18 Mayıs ruhuyla Soma’nın hesabını sormaya” ozaliti taşındı. “İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler ölümsüzdür”, “Soma’nın hesabı sorulacak” vb. sloganlar atılarak şehitlerin isimleri söylenip ”yaşıyor” denildi.

Sakarya meydanına gelen kitle, burada bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından okunan basın açıklamasında “18 Mayıs devrim şehitlerinin yarattığı direniş ruhu Gezi isyanında halkın bilincinde ortaya çıktı” denildi ve Kürt ulusal hareketinin Rojava devrimiyle geldiği noktaya değinildi.

4.jpg

Basın açıklaması sırasında Soma için Kızılay’da toplananlara saldıran polis Sakarya caddesine de gaz bombası attı. Yürüyüş programında Sakarya’daki anmanın ardından Güvenpark’a Ethem’in vurulduğu yere karanfil bırakılacaktı. Ancak Güvenpark’a ve sokakların büyük bir kısmına polis barikatı kurulurken, basın açıklamasının sonlandığı zamana gelen polis saldırısıyla birlikte anmaya katılanlar da Soma protestolarına dâhil oldu.

18 Mayıs Devrim Şehitlerini Anıyoruz şiarıyla gerçekleştirilen eylemi; BDP, 78’liler Girişimi, Partizan, DHF, SODAP, EHP, ESP, Ankara Dersimliler Derneği, PSAKD, BDSP, EMEP örgütlerken çok sayıda krum destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu