Güncel

Ankara’da 5 ilçeye sıkıyönetim uygulaması

Ankara: Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün talep ettiği “genel arama” yetkisi 10. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından karar altına alındı. Karara göre polis, Ankara’da 5 ilçede arama izni olmadan 13-27 Şubat tarihleri arasında istediği zaman arama yapabilecek.

 

İstanbul Üniversitesi ve Dersim’den sonra sıra Ankara’da

Ankara Emniyeti’nin 12 Şubat’ta asayişin sağlanması gerekçesini sunarak belirlenen süre içerisinde kişilerin üstleri, araçları ve özel evraklarını izin olmaksızın arama talebi 10. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından bir gün içinde yanıtlanarak olumlu yanıt aldı.

Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Altındağ ve Pursak ilçelerini kapsayan mahkeme kararında; “13 Şubat 2014 ila 27 Şubat 2014 tarihleri arasında 15 günlük süreyle kişilerin üstleri, araçları ile özel kâğıtlarının, eşyalarının önleme amacıyla kanun ve yönetmelikteki sınırlamalar göz önünde tutulmak kaydıyla arama yapılmasına izin verilmiştir” denildi.

Genel arama yetkisi sadece belirlenen ilçelerde yaşayanlar için değil, herhangi bir sebeple oradan geçenlere de uygulanabilecek.

Daha önce İstanbul Üniversitesi’nde bir yıl ve Dersim’de de bir ay uygulanan genel arama uygulaması milyonlarca insanı şüpheli yaparak sıkıyönetim uygulamalarını hatırlatıyor. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu