Kadın

Ankara’da 8 Mart binlerce kadın tarafından kutlandı

 

Ankara: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Ankara Kadın Platformu çağrısıyla toplanan kadınlar, Kurtuluş Parkında buluşarak Ziya Gökalp caddesine doğru yürüyüş gerçekleştirdi. “Sokak Bizim, Mahalle Bizim, Şehir Bizim” yazılı ortak pankart arkasında Yeni Demokrat Kadın da yerini aldı. ‘’Şiddetten, Tacizden, Tecavüzden, Ayrımcılıktan arınmış yaşam alanları istiyoruz!’’ pankartı ile yürüyen YDK’lılar “Gezi’den Hevsel’e kadınlar en önde”, “Kadın tutsaklar onurumuzdur”, “Beş’ler yaşıyor mücadele sürüyor” sloganları atarak mitingdeki yerlerini aldılar.

Mitingden 1 saat önce Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan köprüye YDK’lılar tarafından asılan “Tacizci Sedat Yurtdaş hesap verecek” Yeni Demokrat Kadın imzalı pankartın, kısa bir süre sonra polisler tarafından indirildiği gözlendi.

Binlerce kadının katıldığı mitingde ayrıca SDP’li kadınlar da yürüyüş esnasında havai fişekler atarak kitleyi coşturdu. Ziya Gökalp caddesinde yapılan mitingde devletin kadın korkusu, polisin yoğun bir yığınak yapmasıyla bir kez daha ortaya çıktı.

Mitingde yapılan ortak açıklamada “Siz bizi iyi tanırsınız. Biz gücü karşısında dehşetle irkildiğiniz o “çapulculardanız”. Bizi o güzel, o uzun haziran boyunca, biber gazı karşında kırmızılı kadından, toma, tazyikli su karşısında siyahlı kadından tanırsınız! Onbinlerle Taksim meydanını, Kızılay meydanını zaptedişimizden, Dikmen’den, Tuzluçayır’dan, Kuğulu Park’tan, Kennedy Caddesi’nden tanırsınız!” dendi.

Kadına yönelik her türlü şiddetten, devletin kadınlara yönelik kirli politikalarına kadar çeşitli konulara yönelik yapılan konuşma “Siz saldırdınız, hapsettiniz, öldürdünüz ama biz kazanacağız” denilerek sonlandırıldı. Miting sırasında Çankaya belediyesine pankart asmak isteyen Özgür Genç Kadın üyesi kadınlar, belediyenin özel güvenlik görevlileri tarafından darp edildi.

Pankartlarına el konulan kadınlar belediyenin terasına çıkarak aşağıdaki kitleyle birlikte “Yaşasın kadın dayanışması” sloganını hep bir ağızdan attılar.

Miting çekilen halayların ardından sonlandı.  

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu