Güncel

(foto) Ankara’da da “Geziciler” sokaktaydı!

 

Ankara: Gezi isyanının 1. yıldönümünde Ankara’daki Tayyip Erdoğan’ın seslenişiyle “Geziciler” sokaktaydı. Ankara Dayanışması’nın saat 19.00’a çağrısıyla birlikte bini aşkın kişi Güvenpark’ta toplandı. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını haykıran kitle, Güvenpark’tan taşarak meydanı trafiğe kapattı. Partizan’ın da içinde olduğu HDK ve HDP bileşenleri HDP binası önünde toplanarak Güvenpark’taki kitleye katıldı. Polis, toplanan kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Kitlenin büyük bir kısmı Ziya Gökalp Caddesi’ne çekildi. Polisin saldırısına havai fişeklerle karşılık verilirken çeşitli sokaklarda barikatlar kuruldu. Saatlerce süren çatışmalarda Ethem Sarısülük’ün abisi Cem Sarısülük’ün de içinde bulunduğu 50’nin üzerinde gözaltı olurken, 4 ÇHD’li avukat da gözaltına alındı.

“Dikkat Partizan kuvvetleri”

Partizan da, Ataç 1 sokakta barikat kurarak çatışmada yerini aldı. Uzun bir süre burada çatışan kitle Beş’lerin isimlerini söyleyerek “Yaşıyor” diye haykırdı. Duvarlara YDG, YDK, Partizan yazılamaları yapılırken bir duvarda “Dikkat Partizan kuvvetleri” yazılaması dikkat çekti.

Uzun süre devam eden çatışmalar, çevik ve sivil polislerin çok fazla gözaltı yapmaya başlaması ile sonlandı.

Ethem’in vurulduğu günde “Geziciler” yine sokaktaydı

Gezi Parkı protestolarında 1 Haziran günü en ön saflarda yerini alan Ethem Sarısülük’ün Güvenpark’ta polis kurşunuyla vurulmasının yıldönümünde Sarısülük ailesi ve çeşitli kurumların temsilcileri Ethem’in vurulduğu yerde bir araya geldi. Güvenpark’ta yapılmak istenen anmaya önce polis tarafından engel olundu. Ali İsmail Korkmaz’ın babası da polisin engellemesine tepki gösterdi. Daha sonra gerçekleştirilen anmada Ethem’in annesi Sayfi ana bir konuşma yaptı. Sayfi ana, polislere dönerek “Hepiniz katilsiniz, hesap vereceksiniz, AKP’nin köpekliğini yapıyorsunuz” dedi.

Ayrıca Ankara Dayanışması adına yapılan konuşmada da “Bugün bütün engellemelere rağmen Ethem’i vurulduğu yerde anıyoruz” denildi. Ardından oturma eylemi yapılarak, “yiğidim aslanım burda yatıyor” türküsü hep bir ağızdan söylendi.

Mithatpaşa köprüsünün altında toplanan kitleye polis çok sert bir şekilde saldırdı. Kitle saldırının ardından kısa bir sürede dağılırken bazı ara sokaklarda küçük çaplı çatışmalar yaşandı. Yaklaşık 2 bin polis ve 11 TOMA’nın olduğu eylemde Güvenpark çevik kuvvet tarafından abluka altındaydı.

YDG’lilere faşist saldırı

Adakale sokak ile Sağlık 1 sokak arasındaki parkta 8-10 kişilik faşist grup 2 YDG’liye saldırdı. Parkta YDG’lileri durduran faşistler “neden eylem yapıyorsunuz” diyerek, ellerindeki sapanı almaya çalıştılar ve bıçak çektiler. “Bunların hesabını soracağız” diyen YDG’liler alandan uzaklaştılar.

Tacizciler teşhir edildi: “Tacizciler, tecavüzcüler her yerde”

Ziya Gökalp Caddesi’nde bir kadını taciz eden sivil polisler YDK’lı bir kadın tarafından teşhir edildi. YDK’lı kadın polislere dönerek “Tacizciler, tecavüzcüler her yerde” dedi. Yine Sakarya Caddesi’nde 8 kişilik sivil faşist YDK’lı bir kadının fotoğrafını çekmek isteyince, arbede yaşandı. YDK’lı kadın faşistlerin çekim yaptığı telefonu alarak fotoğraflara bakmak istedi ve faşistler tarafından iteklendi. Etraftaki insanlar da faşistlere karşı tepki gösterince, faşistler oradan uzaklaştılar.  

[widgetkit id=735]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu