Güncel

Hrant Dink Ankara’da anıldı

 

Ankara: Hrant Dink, katledilişinin 7. yılında Ankara Dayanışması tarafından örgütlenen bir eylemle anıldı. Saat 15.00’de Güvenpark’ta toplanılmasıyla başlayan eylemde “faşizme inat, kardeşimsin Hrant” şiarı dillendirildi.

Eylem sırasında Türkçe, Kürtçe ve Ermenice Hrant Dink’i anan ve katliamı protesto eden dövizlerin yanı sıra Ankara Dayanışması imzalı “Faşizme isyan kardeşimsin Hrant” ve yine Türkçe, Kürtçe, Ermenice “Yaşasın halkların kardeşliği” yazan ozalitler açıldı. Çok sayıda devrimci, demokratik kurumun katıldığı eylemde Partizan ve YDG de yerini aldı.

Gerçekleri söylemeye devam edenler oldukça Hrant yaşayacak!

Dayanışma adına yapılan basın açıklaması öncesinde yapılan konuşmada, Hrant’ın sadece sosyalist, ilerici kimliğinden kaynaklı değil katledilen 1,5 Milyon Ermeni’nin üzerine bir kişi daha eklendiği ve katliamın baştan sonra film gibi izletilerek yapıldığı vurgulandı.

Konuşmanın ardından basın açıklaması yapıldı. Sistemin emekçi ve ezilenlerin kanıyla beslendiği belirtilen açıklamada, Hrant’ın sosyalist olduğu ama aynı zamanda bir Ermeni olduğu söylendi. Açıklamaya şu şekilde devam edildi; “Hrant Dink tarihsel gerçeklikleri söylemekten geri durmadı. O şimdi yok, dostları ve yoldaşları olarak biz varız.”

Okunan basın açıklamasının Ermenicesinin bir kısmı da aydın, yazar Mahmut Konuk tarafından okundu.

Açıklamanın ardından Hrant Dink’in yazarı olduğu Birgün Gazetesi adına gazetenin yazarı Doğan Kılıç bir konuşma yaptı. Kılıç bugün birbirine düşenlerin, bebekten katil yaparken de katilden kahraman yaparken de birlikte olduğunu söyledi. Kılıç konuşmasını “Hrant Dink gibi gerçekleri söyleyen gazeteci ve aydınlar oldukça Hrant yaşayacaktır.” diyerek sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Dayanışma adına kurum temsilcileri tarafından Adalet Bakanlığı önüne siyah çelenk bırakıldı.

Eylem Grup Kibele’nin söylediği ezgilerin ardından sonlandırıldı. Eyleme taraftar grupları Kara Kızıl ve Sol Açık da katılarak destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu