Güncel

Ankara’da Newroz etkinlikleri

Ankara: Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nın birçok yerinde kutlanan Newroz, Ankara’da da Tuzluçayır ve Kolej’de yapılan etkinliklerle kutlandı.

 

“Devlet gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir.”

Mamak’ta 21 Mart günü Tuzluçayır’da Aka-Der, HDP, Halkevleri, Partizan, Pir Sultan Mamak Şube’nin örgütlediği Newroz etkinliği için Tekmezar Parkı’ndan Tuzluçayır Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüş kolunun en önünde HDP imzalı “Newroz Piroz Be/Kutlu Olsun” yazılı pankart taşındı.

Eyleme “Newroz Zulme Karşı İsyanın Adı, Kaypakkaya’nın direniş çağrısıdır” yazılı pankartla katılan Partizan kitlesi “Newroz isyandır, isyan dağlarda”, “Berkin’in katili, faşist TC devleti”, “Berxwêdana Rojava, rêyame ye” gibi sloganları haykırdı. Ayrıca devletin katlettiği çocukların isimleri sayılarak “burada” denildi.

Yürüyüşün ardından Tuzluçayır Meydanı’nda bir etkinlik gerçekleştirildi.

Devrim ve demokrasi mücadelesinde yitirilenler şahsında yapılan saygı duruşunun ardından ortak basın metni okundu. Metinde Kürt özgürlük hareketi tarafından hayata geçirilen ateşkes ve barış sürecinin devlet tarafında karşılığını bulmadığı belirtilerek, “90 yıllık tarihiyle devlet ikiyüzlülüğünü aslında gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir.” denildi.

Metnin okunmasının ardından Pir Sultan Mamak Şube semah ekibi etkinlikte yer aldı. Alevi kültürüne ait semahın Newroz alanında yapılması, büyük ilgiyle seyredildi. Semah gösterisinin ardından “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganı haykırıldı.

Semah gösterisinin ardından Bahoz Aslan’ın ezgileriyle Newroz halayı çekildi.

newroz.jpg

“Newroz ruhuyla özgür ve demokratik geleceğe”

Ankara’da Newroz kutlamalarının merkezi yeri ise Kolej Meydanı’ydı. HDP’nin çağrısıyla Toros Sokak’ta toplanan kitle Kolej’e yürüyerek burada bir miting gerçekleştirdi.

Yürüyüşte en önde “Newroz ruhuyla özgür ve demokratik geleceğe” yazılı pankart taşındı. Yürüyüş kolunda Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi de pankartı açtı.

HDP bileşeni kurumların HDP flamalarıyla katıldığı etkinliğe; Aka-Der, Kaldıraç, Alınteri, SDH, İHD, KESK, Ankara Tabip Odası, ÇHD, Halkevleri, KÖZ, Mücadele Birliği kurumları da destek verdi. Partizan da eyleme HDK flamalarıyla katıldı.

Miting alanına PKK lideri Abdullah Öcalan’ın büyük posteri, devrimci önderlerin ve Gezi şehitlerinin fotoğraflarının olduğu pankartların yanı sıra HDP bayrakları asıldı.

Newroz etkinliğinde Türkçe ve Kürtçe sunum gerçekleştirildi. Şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından Gezi şehitlerinin isimleri sayılarak, “yaşıyor” denildi.

Yine iki dilde hazırlanan HDP’nin basın metninde hükümete seslenilerek “Kürt halkının kendi kimliği ve kültürüyle ve kendileri tarafından belirlenecek bir statüyle yaşamasının önünde barikat olmaya devam etme. Barış için adım at.” denildi.  Yere seçimlere de değinilen açıklama; “partimizin, halk güçlerinin seçimden başarılı çıkması demek barışın, özgürlüğün ve demokrasinin kazanması demek olacaktır” denilerek sonlandırıldı. 

Açıklamanın ardından HDP Ankara Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Salman Kaya ve Songül Erol Abdil birer konuşma yaptı. Eş başkan adayları sistemin saldırılarına karşı HDP’yi destekleme çağrısında bulundu.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi adına söz alan Mahmut Konuk ise hasta tutsaklara sahip çıkma çağrısı yaparak, İnisiyatif’in yapacağı eylemleri duyurdu.

Konuk’un ardından sözü BDP Şirnex Milletvekili Hasip Kaplan aldı. Kimsenin şüphesinin olmamasını isteyen Kaplan, BDP ve HDP’nin seçimlerin tek kazananı olduğunu söyledi.

Kaplan Başbakan Erdoğan’a da seslenerek, “siz şu an Ankara’nın öbür ucunda miting yapıyorsunuz, biz Ankara’nın merkezinde Newroz mitingi yapıyoruz” dedi.

Newroz etkinliği coşkulu halayların ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu