Gençlik

Ankara’da Reyhanlı protestolarına azgın polis terörü!

Ankara: Reyhanlı Katliamı’nı protesto etmek isteyen öğrencilere polis azgınca saldırdı!

Dün ODTÜ’de yapılan bir forumda alınan kararla Ankara ve Hacettepe Üniversiteleri de dahil olmak üzere tüm öğrenciler Dışişleri Bakanlığı’na yürümek istedi. Üniversitelerin çevresinde gün boyu yapılan çevik kuvvet, TOMA ve akrep yığınakları büyük bir saldırıya dönüştü. 

Hacettepe Üniversitesi’nden tek sıra halinde yürüyerek ODTÜ A1 kapısına gelen öğrencilerin burdaki öğrencilerle buluştu ve Dışişleri Bakanlığı’na yapılacak olan yürüyüşe başlanmak istendi.

Burada polis barikatı kurulmasının ardından çatışma başlarken Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde de biraraya gelen öğrenciler tek sıra halinde yürüyüşe başladı ve 100 metre ilerde polis barikatıyla engellendi. Kol kola girerek yürüyüşü devam ettiren öğrencilere polis gaz bombalarıyla saldırdı. Birçok öğrenci gaz bombalarının vücuduna isabet etmesi sonucu yaralanırken, gaz bombası yüzüne isabet eden iki öğrenci de ağır şekilde yaralandı. 

TKP, Öğrenci Kolektifleri ve benzeri örgütler polisin ilk saldırısının ardından “Reyhanlı’nın hesabını soracağız” gibi sloganlarla okul içerisine geçerek bekleyişlerini sürdürürken, Dev-Genç, Ekim Gençliği, YDG, DPG, Kaldıraç ve Söz Dergisi’nin de aralarında bulunduğu birçok devrimci, demokrat, yursever kurum ve öğrenci hem okul içerisinde hem de sokakta çatışmayı sürdürdü.

Eylem Yüksel Caddesi’nde yapılan yürüyüş ve burada yapılan açıklamanın ardından sonlandırıldı. Eylem boyunca “Reyhanlı’nın hesabı sorulacak, Yaşasın halkların kardeşliği, Katil devlet hesap verecek” ve benzeri sloganların yanı sıra “AKP besliyor ÖSO vuruyor, Hükümet istifa, Reyhanlı’nın katili Davutoğlu istifa” gibi genel olarak Suriye’de yaşananları, Reyhanlı katliamını ve polis saldırısını salt AKP üzerinden değerlendiren ve sistemin özüne dokunmayan sloganlar da atıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu