Kadın

Antakya’da 8 Mart Günü Coşkusu!

Antakya: 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile yüzlerce kadın direnişin Antakya’daki adresi olan Armutlu Mahallesi Uğur Mumcu Meydanı’nı doldurdu. Çekilen halayların ardından “Tacizsiz, Tecavüzsüz, Sömürüsüz Yaşam Alanları İçin Özgür Kadınla Özgür Topluma” pankartıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yolu trafiğe kapatan kadınlar yürüyüş boyunca “Tacize Tecavüze hayır”, “ Yaşasın Kadın Dayanışması” Arapça, Kürtçe ve Türkçe “Kadın, Yaşam Özgürlük” sloganları attı.

Gezi İsyanı’ında Antakya’da şehit olan Ahmet Atakan ve Ali İsmail’in ailesi de eyleme katıldı. Ahmet Atakan’ın annesi “ Hepimizin 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Ama artık 8 Mart’larda değil her zaman birlikte olalım. Tacize, tecavüze uğrayan kadınlar katlediliyor. Unutmayalım” dedi. Ardından Ali İsmail’in ablası sözü aldı “ Annem şehir dışında. Onun yerine ben geldim, annem ve kendim adına hepinize teşekkür ederim. 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun” dedi. Gezi şehitleri ailelerine bugünün anısına plaketler veridi.

Yeni Demokrat Kadın olarak bizim de bileşeni olduğumuz Antakya Kadın Platformunun örgütleyicisi olduğu eyleme mahalleden kadınların katılımı oldukça iyiydi.“Tacizci Sedat Yurtdaş Hesap verecek”, “ Emeğimiz, Bedenimiz ve Özgürlüğümüz İçin Alanlardayız”, “ Şiddetten Arınmış Yaşam Alanları İstiyoruz” “ Selam Rojovaya Bin Selam” dövizlerinin taşındığı eylem okunan basın açıklamasının ardından sloganlarla yürüyüşün başladığı alana geri dönüldü. Halaylar çekildikten sonra eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu