Güncel

Antakya’da Öğretmenler İş bıraktı!

Antakya: Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun değişikliğinin Milli Eğitim Komisyonu‘nda görüşülmesini protesto eden eğitim emekçileri bugün iş bırakarak, alanlara çıktı.

“Kamu Kaynaklarını Özel Okullara Aktarma Girişimleri ve Eğitim Yöneticilerinin Tasfiye Planı” olarak yorumlanan tasarı birçok saldırıyı içinde barındırmaktadır.

Eğitimsen de toplanan öğretmenler davul zurnalarla sendika binasından Antakya Büyük Parka doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yüzlerce öğretmenin katıldığı yürüyüş boyunca “her yer rüşvet, her yer yolsuzluk”,  “ Parasız bilimsel ana dilde eğitim” sloganlarının atıldığı eylem Eğitimsen şube başkanı Ayhan Erkal’ın yaptığı basın açıklamasıyla devam etti.

Erkal açıklamada “Kamu hizmeti olan eğitim alanında hem içerik olarak, hem de örgütsel işleyiş açıdan piyasa merkezli bir “işletmecilik” anlayışı yerleştirilmeye çalışılmakta. Tasarı, dershanelerin kapatılması bahanesi üzerinden bir taraftan kamu kaynakları ile özel okulların doğrudan desteklenmesini getirirken, diğer taraftan sayıları 100 bini bulan eğitim yöneticilerine yönelik tarihin en büyük ve en kapsamlı tasfiye planını içermektedir.” denildi. Tasarıdaki hak gasplarının hangi boyutlarda olduğunu, güvencesiz, esnek taşeron çalışmanın Eğitim alanındaki boyutu bir kez daha kendini bütün can alıcılığıyla karşımıza çıkarmıştır. Yani AKP’nin torba torba dağıttığı “demokrasiden” biz emekçilerin payına güvencesizlik çıktı/çıkacak.

Dershanelerde güvencesiz, esnek çalışan eğitim emekçilerinin, ataması güç bela yapılan ve ilk atandıklarında “Aday Öğretmen” olarak isimlendirilen, öğretmenlikleri bir türlü onaylanamayan emekçilerin onay alabilmesi için yazılı/sözlü yeni bir sınava tabi tutulması, gibi birçok saldırıyı barındıran tasarı emekçiler için mücadeleyi yükseltmenin bir aracı olarak kullanılmak zorundadır. DDSB’lilerin de katıldığı eylem yapılan basın açıklamasının ardından halaylar çekilerek bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu