Güncel

Antalya, Hatay ve Balıkesir’de gözaltı furyası

H. Merkezi: Antalya, Hatay ve Balıkesir’de şafak operasyonuyla yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Antalya’da Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Kutay Meriç’in sabah saatlerinde evi basıldı. “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla gözaltına alınan Meriç, evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

Balıkesir’de de EMEP ve Eğitim-Sen üyeleri gözaltına alındı. Efrîn’e yönelik AKP iktidarın gerçekleştirdiği işgal saldırısına karşı sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar gerekçesiyle 8 kişi gözaltına alındı.

Balıkesir’in Merkez ve Edremit ilçesinde sabah saat 07.30’da aralarında Eğitim-Sen Edremit Şube Yürütme Kurulu üyesi Kemal Yadırgı ve EMEP üyeleri İbrahim Gümüştaş, Mehmet Tank, İbrahim Coşkun, Fatma Gün ve Erdinç Kırova’nın da bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Erdinç Kırova’nın evinde arama yapılarak, Kamil Yadırgı’nın iş yerinden gözaltına alındığı bildirildi.

 

Hatay’da 27 kişi gözaltında

Hatay’ın Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde yapılan baskınlarda evler didik didik aranırken, çok sayıda eşyaya da el konuldu. Gözaltına alınanlar Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçesinin Efrin operasyonuna karşı yapılan açıklamalar olduğu ileri sürülürken 27 kişinin gözaltına alındığı biliniyor.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, HDP Samandağ İlçe Eşbaşkanı Adnan Eryılmaz, HDP Defne İlçe Eşbaşkanı Mithat Miroğlu, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk, İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can ve Şube Sekreteri Servet Akbaba, DİSK Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, HDP yöneticileri Dilek Daplan ve Seher Cevheroğlu, Avukat Çetin Sakallı.

 

İskenderun’da 5 tutuklama

Öte yandan Hatay’ın İskenderun ilçesinde önceki gün yapılan baskınlarda gözaltına alınan 5 kişi dün emniyetteki işlemlerinin ardından İskenderun Adliyesi’ne edildi. Savcılıkça ifadeleri alınan 5 kişinin sosyal medya paylaşımları üzerinden “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla tutuklanma talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi. Mahkeme, 5 kişiyi aynı gerekçeyle tutukladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu