GüncelManşet

(foto) Ağrı’da Seçimleri 17 Kez BDP Kazandı!

 

Sandıkların tamamının açıldığı Ağrı’da, BDP, en yakın rakibi AKP’ye 2 bin 914 oy fark atarak, 23 bin 393 oyla belediyeyi kazandı. On binlerin toplandığı kent merkezinde teşekkür konuşması yapan Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın HDP heyeti ile yaptığı son görüşmede Ağrı’ya selam gönderdiğini belirterek, “İşte Ağrı halkı barışı büyütüyor ve sana selam göndermek için iradesini ortaya koydu” dedi.

İlk sonuçların gelmesinden bu yana sokağa dökülen on binlerce partili ise BDP seçim bürosunun bulunduğu Dörtyol Kavşağı’nda havai fişekler atarak, halaylar çekti, yüzlerce araçlık konvoylar ise şehir turu attı.

 “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganlarının dinmediği kutlamalarda, sarı, kırmızı, yeşil dev bir flama, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri açıldı. Kutlama alanına gelen HDP milletvekilleri, bölge belediye eş başkanları, BDP MYK ve PM üyeleri halkı selamladı.

BDP Genel Merkezi adına Ağrı halkına ve emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür eden BDP MYK üyesi Ferhat Tarhan, “Agirî artık kan ağlamıyor, Agirî artık direniş kalesi oldu. Burada direnen Kürdistan gerçeği var. AKP, 30 Mart seçimlerinden sonra tekrar mindere çıkmak istediklerini söyledi. Bugün tekrar yenilen yıllardır Kürtleri yok sayan ve inkar eden zihniyet oldu, burada yenilen Kürt analarına ‘Kürtçe konuşmayın’ diyen AKP Maraş Milletvekili’nin zihniyetidir. Yenen taraf ise Ağrı halkıdır. Yenen şehitlerin değerleridir” diye konuştu.

‘Kazanan Ağrı kadınlarının iradesidir’

Ardından teşekkür konuşması yapan Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Mukaddes Kubilay da kazananın Ağrı halkı ve özellikle kadınların iradesi olduğunu vurgulayarak, Ağrı’ya kadın iradesinin yansıyacağı belediyecilik anlayışı getireceklerini söyledi.

‘Sayın Öcalan’ın söylediği gibi Norşin ve Agirî halkı barışı büyütüyor’

En son olarak teşekkür konuşmasını yapan Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık ise “Ben 7’den 70’e bütün Ağrı halkına ve emeği geçen tüm parti çalışanları arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Az önce Sayın Öcalan’ın Ağrı ve Norşîn ile ilgili mesajını okudum. Sayın Öcalan mesajında diyor ki ‘İnanıyorum ki Ağrı ve Norşin halkı barışı büyütecekler, ben bu halka güveniyorum ve onları selamlıyorum.”  Geç saatlere kadar süren kutlama, araçlarla şehir turu atılması ile son buldu.

Ağrı Seçim Zaferi Lice’de Halaylarla Kutlandı

Karakol ve kalekol yapımları ile birlikte hükümetin devam eden çözümsüzlük politikalarına karşı günlerdir direnişe sahne olan Lice’de, direnişlerini sürdüren yurttaşlar, BDP’nin Ağrı ve Norşin’de zaferle sonuçlanan seçim sonuçlarını halaylarla kutladı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Cellik bölgesinde, karakol ve kalekol yapımları ile AKP hükümetinin Kürt sorununun çözümü konusunda izlediği politikalara karşı yurttaşların başlattığı direniş 9. gününde de devam ediyor.

 Yapılan tüm saldırılara rağmen gece-gündüz alandan ayrılmayanLiceliler, dün akşam BDP’nin Ağrı ve Norşin seçim zaferlerini kutladı. Açılan sandıklardan BDP’nin önde olduğunun görülmesi üzerine Liceliler, sevinçlerini onlarca havai fişek patlatarak gösterdi. Atılan havai fişeklerle seçim sonuçları kutlanırken, yurttaşlardan “Bijî Serok Apo” sloganı yükseldi. Ardından da alınan seçim zaferi, gece geç saatlere kadar halay çekilerek kutlandı.

Norşîn’de açık ara zafer

AKP’nin hileleri nedeniyle 30 Mart yerel seçimlerinin iptal edildiği Bedlîs’in Norşîn ilçesinde dün tekrarlanan seçimde BDP ezici bir oy farkıyla zaferini ilan etti. Dün yapılan seçimlerde 44 sandıktan elde edilen ve resmi olmayan sonuçlara göre, BDP 5 bin 462 oy alırken, AKP 4 bin 282 oyda kaldı. BDP’nin fark attığı seçimlerde, halk Mûş-Bedlîs karayolunu trafiğe kapatarak kutlamalar yaptı. 30 Mart’ta yapılan ve AKP’nin itirazları sonucu iptal edilen seçimi BDP, 32 oy farkla kazanmıştı. BDP tekrarlanan seçimde de oyların yüzde 55.7’sini alarak bir kez daha zaferini ilan etti. BDP’yi tabela partisi yapacaklarını iddia eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a Norşîn halkı cevap verdi.

Kaynak: DİHA

 

[widgetkit id=734]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu