Güncel

Ardahan’da katliam protestosu

Ardahan Öğrencileri Derneği (AÖ-DER), Roboski katliamını kınamak için 28 Aralık günü bir basın açıklaması yaptı. Öğrenci derneğinin yaptığı açıklamaya halkın yanı sıra, BDP ve HDP Ardahan il örgütleri de katıldı.

Ardahan Öğrenci Derneği önünde bir araya gelen kitle, Kongre Caddesi’ne doğru yürüdü ve burada açıklama gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca“Faşizme karşı omuz omuza”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Katil AKP Kürdistan dan defol”, “Roboski onurumuzdur”, “Öğrenci isyandır, Roboski’ye selamdır” sloganları atıldı.

 

“Kardeşlik ülkesini kurarak hesap soracağız”

Dernek adına açıklamayı Erol Kara okudu. Kara, “28 Aralık 2011 Dünya basınında bile “katliam” olarak geçen bu olay için; operasyonun bir hata olduğu ve sadece 34 insanın yaşamını yitirdiği, bir depremde bile daha çok insanın öldüğünü ve olayın dramatize edilmemesi gerektiği söyleniyordu televizyonlardan. Bu söylem bir politikadır… Bu söylem kaçak bir yaşama maruz bırakılan bir ulusun, varlığının en açık inkarı, en ucuzlaştırılmış halidir” dedi.

Bugün de sürdürülen askeri ve siyasi operasyonlar yeni katliamların ve ölümlerin zeminini güçlendirmeye devam etmektedir” diyen Kara, açıklamayı “Katliamların hesabını, bir arada yaşam zeminlerini güçlendirip kardeşliğin ülkesini kurarak soracağız” vurgusuyla sonlandırdı.

Daha sonra kitle, Ardahan Öğrencileri Derneği’nde katliamı anlatan sinevizyon gösterimini izlemek üzere derneğe gitti. (Bir ÖG okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu