Güncel

Arhavi Darda, Dereler İsyanda!

 

İstanbul: Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından Arhavi’deki HES projeleriyle ilgili yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

22 Şubat günü Kadıköy’de saat 14.00’da Boğa Heykeli Meydanında toplanan kitle buradan Moda’ya yürüyüş gerçekleştirdi. Tulum eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş boyunca sık sık “ HES’lere inat, yaşasın hayat”,”Dereler özgürdür, özgür akacak” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganları atıldı. Eylemde, 2011’de Hopa’da polisin biber gazıyla saldırısı nedeniyle yaşamını kaybeden Metin Lokumcu’nun fotoğrafının bulunduğu pankart açıldı.

Şavşat Derelerin Kardeşliği Platformu, Derelerin Kardeşliği Platformu ve Munzur Çevre Derneğinin desteğiyle yapılan basın açıklamasında “Biz burada insanı ve yaşam hakkını yok sayarak yapılan talana karşı çıkıyoruz. Kamu yararına, geri dönüşü imkansız zararların verilmesine karşı çıkıyoruz. Tüm bu yıkımlara karşı mücadelemizi devam ettirirken burada tüm siyasi otoriteye, yetkililere ve kamuoyuna sesleniyoruz. Yeryüzü, insana fayda sağlayan milyarlarca canlıyla doludur ve insanlık, yeryüzündeki tüm canlılardan sorumludur. Milyarlarca yıldır var olan doğal kaynakları yok etmeyin. Vadi halkını, vadide yaşayan canlıları yok sayarak, bile bile insanlık suçu işlemeyin.”  dendi.  Eylem horonlarla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu