DünyaGüncel

Arjantin’de kürtaj yasa tasarısı tekrar kongreden geçti

Arjantin’de kadınların mücadelesi sonucu, sadece tecavüz saldırısı ile kürtaj yaptıran yasayı kaldıran tasarıyı meclisten geçirdi. Kongre önünde kamp kuran kadınlar oylamayı dev ekranda izleyip kutlama yaptı.

Latin Amerika ülkesi Arjantin’de kadınların mücadelesiyle iktidar geri adı attı.

Arjantin Temsilciler Meclisi’nde 131 lehte, 117 aleyhte ve 6 çekimser oyla, kürtajın yasallaşması vicdani reddi de içerecek şekilde onaylandı. Önümüzdeki haftalarda yasa Senato’da görüşülecek. Kadınlar sokaklarda sonucu kutladı.

Arjantin’de kürtajın yasal olması için yükselen, yeşil dalga feminist mücadele sonucunda kongreye rengini verdi. Kadın hakları savunucuları da kürtaj yanlılarının simgesi yeşil eşarpları eşliğinde Kongre önünde kamp kurup gövde gösterisi yaptı. Serbest ve Güvenli Yasal Kürtaj Hakkı İçin Ulusal Kampanya destekçisi binlerce kadın, Meclis’teki tartışma ve oylamayı dev ekranlardan takip edip sonuç karşısında gözyaşları içinde birbirlerine sarıldı.

Sonucun açıklanmasının ardından kadın hakları savunucularının coşkulu kutlaması patlak verdi.

Kürtaj karşıtı Katolik Kilisesi ise oylama öncesi milletvekillerine ‘yaşama saygının ne olduğunu bir kez daha düşünmeleri’ çağrısı yaptı. Sağcı muhalifler özellikle Kasım sonunda tasarıya karşı açık mavi fularlar takarak sokaklara dökülmüştü.

Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in güçlü şekilde desteklediği tasarının yasalaşması için Kongre’nin üst kanadı Senato’nun da onayı gerekiyor.

Kadınlara yardım tasarısı da var

14. haftaya dek gebeliğin sonlandırılmasına izin verilmesi girişimine paralel bir tasarı, hamileliğini devam ettirmek isteyen ama ağır ekonomik ve toplumsal sıkıntılarla mücadele eden kadınlara yardım edilmesini öngörüyor. Bunun için ayrı oylama düzenlenecek.

Arjantinli Papa etkeni

2018 yılında kürtaj yasa tasarısı, Meclis’te 1 çekimser ve 125 hayır oyuna karşı 129 evet oyuyla kabul edilmiş, ama ardından Senato’da 31 evet oyuna karşı 38 hayır oyuyla reddedilmişti. Dönemin ekonomik politikalarda liberal, toplumsal politikalarda muhafazakâr Devlet Başkanı Mauricio Macri, tasarıya destek vermemişti.

‘Günümüzün kullan-at kültürünün zayıf, yaşlı ve doğmamışların onuruna saygı göstermediği’ görüşündeki Papa Francis’in kürtaj karşıtlığının da kendisinin Arjantinli olması bakımından ülkede ağırlığı var. Ancak son anketler, agnostisizmin Arjantin halkı arasında yaygınlaştığını gösteriyor

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu