GüncelManşet

Armenak Bakırciyan mezar başında anıldı!

Dersim: 13 Mayıs 1980’ da Elazığ Karakoçan da şehit düşen Armenak Bakırciyan’ın Nazımiye Doluca’da bulunan mezarı başında anma yapıldı. Yapılan anmada daha öncesinden mezar taşında Ohannes Bakırciyan şeklinde yanlış yazılmış ismi de yenilenerek Armenak Bakırciyan olarak değiştirildi.

Yapılan anmaya Partizan, Doluca’daki köylüler ve Karakoçan gençliği katıldı. Mezar başında yapılan anmada Amenak Bakırcıyan şahında tüm devrim ve komünizm şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunda Partizan şehit andı okunduktan sonra Partizan bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Armenek Bakırciyan’ın yaşamına ve mücadelesine değinilip Armenak’ın devrettiği mücadele sancağını ona yakışır bir anlayışla taşıyacağı belirtildi. Anma sırasında, “Orhan Bakır yoldaş ölümsüzdür!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Aynı zamanda dönemin işkenceci yüzbaşısı Murat Çakmak’ın köylere düzenlediği operasyonlardan birinde Armenak Bakırciyan’ın kafasını kesip askerlere oyun oynattığı esnada bunu engellemek için Armenak Bakırciyan’ı babası olarak tanıttığı için ağır işkencelere maruz kalan köylünün ailesi de anmaya katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu