Güncel

Arınç TÜRGEV’e yönelik ‘Bağış’ İddasını Doğruladı

H.Merkezi: Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonlarının ardından çokça tartışmaya konu olan Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile ilgili olarak verilen soru önergesi hakkında konuşana Başbakan yardımcısı Bülent Arınç; 99 milyon 999 bin 990 Amerikan Doları para geldiği iddiasını doğruladı. CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın TÜRGEV’e bağış yapan gerçek veya tüzel kişilere ilişkin soru önergesini yanıtlayan Arınç, Baydar’ın ‘bağış yapan gerçek veya tüzel kişilerin kimler olduğu sorusu’na ise yanıt vermedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden gelen bilgiler doğrultusunda konuşan Arınç;  “kurumsal kayıtlarda yapılan incelemede; eski kısa adı İSEGEV olan TÜRGEV’e 27 Şubat 2008 tarihinden sonra muhtelif gerçek ve tüzel kişilerce yapılan yurtiçi bağış ve yardımlar 29 milyon 666 bin 533 TL, yurtdışı bağış ve yardımlar 99 milyon 999 bin 990 Amerikan Doları’dır” dedi.

Yanıta göre, TÜRGEV’in 2012 yılı bütçesi gelir toplamı 156 milyon 789 bin 614 lira. Gider toplamı ise sadece 16 milyon 379 bin 410 lira. Arınç, TÜRGEV ile ilgili 2008-2012 yılları üzerinden yapılan incelemede, son 5 yılda sosyal hizmetler alanında toplam 15 milyon 663 bin 602 lira harcama yapıldığının gözlendiğini bildirdi.

TÜRGEV’in adı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve TÜRGEV Yönetim Kurulun Üyesi Bilal Erdoğan’ın Yolsuzluk operasyonları ile birlikte ‘paraları sıfırlama’ sözleri ile kamuoyunda çokça tartışılmış ve bağış olarak gelen milyonlarca dolar paranın kaynağı şüphe uyandırmıştı. Soru önergesinde, bağış yapan gerçek ve tüzel kişilerin kimler olduğu sorusuna ise, Bülent Arınç cevap vermedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu