Dünya

Arnhem, Nürnberg ve Ulm’de Newroz

NÜRNBERG

Nürnberg’de tüm Kürt derneklerinin ortaklaşa düzenlediği Newroz kutlamasına, Demokratik Güç Birliği bileşenleride katıldı. Newroz Saat 17.00’de Villa Leon’un meydanında Kürtçe açılış konuşmalarıyla başlatıldı.

Saat 18.30’da ise Newroz ateşi yakıldı, halaylar çekildi. Bayram coşkusuyla kutlanan Newroz’da Demokratik Güç Birliği adına da Newroz bayramını kutlayan Türkçe bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada Kürt ulusunun tam özgürlüğünü mücadele ederek kazanacağına vurgu yapıldı. Rojava’da özerklik yolundaki kazanımların Kürt halkına ve dostları devrimci güçlere umut verdiği ifade edildi.

Kürt ulusunun özgürlük ve diriliş bayramı Newroz’da bu yıl Nürnberg Kültür Dairesi’nin de desteğiyle, Villa Leon bahçesine Kürt  ağacı dikildi. Daha öncede Hrant  Dink anısına dikilen Ermeni ağacının bulunduğu bahçe, bir kardeşlik ve barış  bahçesini simgeliyor.

 

2-newroz arnhemARNHEM 

Hollanda’nın Arnhem şehrinde 20 Mart Perşembe akşamı Newroz için meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş korteji mitingin yapılacağı belediye önündeki meydana gelmesiyle birlikte devrim şehitleri adına saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşundan sonra kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Partizan adına konuşmada “Faşist Türk devleti Dıyarbakır zindanına çok ayrı bir önem vermekteydi, çünkü burada bir tane bile çözülmeyecek devrimci olmayacağına inanıyorlardı. 1973 yılında, önderimiz İbrahim Kaypakkaya’nın parçaladığı bu inancı 9 yıl sonra bir kez de Mazlum Doğan parçaladı. Ondandır ki Kürt halkı Newroz ateşinin başında halaylar çeker. Bir devrimcinin, bir önderin yaşamının son anına kadar ideolojisine ve halkına bağlılığın, dik duruşun resmidir Mazlum Doğan. İşte bundandır Kaypakkaya’yı her andığımızda, şehitlerimizi her andığımızda Mazlum Doğan’ında ayrı bir yerinin olmasının sebebi” dedi.

Konuşmalardan sonra kitle davul zurna eşliğinde Newroz ateşi önünde halaya durdu.

 

3-newroz ulmULM

Ulm Güç Birliği Platformu tarafından çarşı merkezinde düzenlenen Newroz etkinliğine yüzlerce kişi katıldı.

Demirci Kawa’nın yaktığı isyan ve başkaldırı ateşi yüzyıldır sönmeden geleceğe taşınmaya devam ediyor. Zalimin zorbalığı olduğu müddetçe bu isyan ve başkaldırıda devam edecektir. 21 yüzyılın çağdaş Kawaları, bu bayrağı zafere taşıma ısrarını devam edecektir. Bu dönemin zalim Dehak’ları henüz on beşindeki Berkinleri, on sekizindeki, yirmisindeki gençleri katletmeye devam ediyorlar. Ama sokaklar isyanın dili olmaya devam ediyor. Bu isyan Newroz ateşi ile Kürdistan direnişini zafere taşıyacak olan bu birliktelik olacaktır.

Alanda yapılan konuşmaların ardından yürüyen kitle daha sonra Newroz ateşini yakarak halaylar eşliğinde etkinliği sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu