GüncelManşet

Asgari ücret açıklandı; 30 simit parası!

H. Merkezi: Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren asgari ücret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından bugün (26 Aralık) açıklandı. Basın toplantısıyla duyulan asgari ücret 846 TL olarak açıklandı. Açıklanan yeni asgari ücret ile 604 adet simit alınabiliyor!

Halkın parasıyla milyarlarca liralık yolsuzluk yapan devlet, halktan çalmaya devam ediyor.  Milyarlarca liralık yolsuzluk-hırsızlık yapan, rüşvetçi, talancı devlet açıkladığı yeni asgari ücret ile emekçilere açlık ve yoksulluk vaat etmeye devam ettiğini göstermiş oldu. Açıklanan yeni asgari ücret rakamlarına göre;  2014 yılı ilk 6 ayında yüzde 5 ile asgari ücret yılın ilk 6 ayında net 846 TL, brüt olarak 1071 TL olacak. İkinci altı ay ise yüzde 6 ile ikinci 6 ayda net 891 TL brüt olarak 1134 TL olacak.

Asgari ücret en son 803 liraydı. Yapılan “zam” ile asgari ücret yılın ilk 6 ayında 43 lira “artmış” oldu.

Devletin asgari ücrete yaklaşımını ya da daha doğru tabirle asgari kölelik ücretine yaklaşımını “800 TL ile bal gibi geçinilir” diyen Faruk Çelik daha önce gözler önüne sermişti. Bugünde açıklanan asgari ücret, yine daha doğru tabirle asgari kölelik ücretiyle bu yaklaşımda bir değişiklik yaşanmadığını gösterdi. Halktan milyarlarca lira çalıp ardından, çocuklarımız iş yapıyor, uluslar arası komplo gibi acı birer komedi olmaktan öteye gitmeyen açıklamaları yapan “yetkililerden” ötesinde bir “zam” beklemek büyük gaflet olurdu.

Emekçilere bal gibi geçinilebilecek kaç simit reva görüldü diye soracak olursak, bal gibi geçinilebilecek ücret 30 simit parasını geçmedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu