GüncelUncategorized

Ateşi çalmak bir yana dursun, Güneşi tutuşturanlara selam olsun

 2 Şubat 2011 tarihinde ölümsüzlüğe uğurlanan Beş Kızıl Karanfil’in cenazeleri üç yıl sonra aileleri ve yoldaşlarına verildi.

TKP/ML TİKKO Kış Üslenim Kampı’nda yaşanan göçük sonucu yaşamını yitiren beş kadın gerillanın mezar yerilerinin 22 Mayıs tarihinde TKP/ML TİKKO Bölge Komutanlığı tarafından açıklanmasının ardından aileler çocuklarını almak için yola çıkmıştı. Ankara, Mersin, İstanbul ve İzmir’den yola çıkan aileler, 23 Mayıs tarihinde Dersim’de biraraya gelerek, avukatlar aracılığıyla Hozat Savcılığına, çocuklarının bölgeden alınması için başvuru yaptı. Hozat Savcısı’nın beş günden önce güvenliği açısında yola çıkamayacağını söylemesi üzerine aileler, avukatlar ve yüzü geçkin bir kitleyle mezarların olduğu bölgeye doğru yola çıktı.

Saat 15.00 sularında Amutka Karakolu’na kadar araçlarla konvoy halinde bölgeye giden kitle, patika sebebiyle traktör dışındaki araçları karakolun yayına bırakarak Aliboğazı’na doğru yola çıktı. Önde traktörler, arkada kitle tek sıra halinde yaklaşık 2 saat yol yürüdü. Yürüyüş esnasında herkesin heyecanlı, öfkeli olduğu gözlemlenirken, yapılan ikili konuşmalarda Amutka Karakolu’nun 38 katliamının merkezi olduğu ve köylerin büyük kıyımlarla boşaltıldığından bahsediliyordu.

Gerillaların yapmış olduğu mezarların yanına varıldığında, mezarların büyük özenle ve itinayla yapılmış olduğu dikkat çekiciydi. Beş kadın gerilla, şehit düştükleri gibi yanyana, birlikteydi.

Çocuklarını ve yoldaşlarını almak için gelen kitle, yanlarında getirdikleri kazma ve küreklerle mezarları kazıp cenazeleri alarak battaniyelere sardı. Battaniyelere sarılı bedenlerin başında mücadeleyi yükseltme yeminleri edilirken sık sık “Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı”, “Umut dağlarda, Partizanlarda”, “Kadınlar kavgayı büyütüyor”, “Beşler yaşıyor, savaş sürüyor” sloganları atıldı. Yapılan kısa törenin ardından kitle tabutlara koyduğu cenazeleri alarak karakola doğru traktörlerle yürüyüşe geçti. Saat 22.00 sularında karakola varan kitle, Hozat’a doğru yola çıktı. Yol esnasında yaylacı köylülerin karşıladığı kitle Hozat’ta tabutlara sloganlar eşliğinde kızıl örtü sardı.

Duygusal anların yaşandığı bu eylem adeta törene dönüştü.

Tabutlar, aynı gece Tunceli Devlet Hastanesi’ne getirilerek morga konulurken, ertesi gün Adli Tıp işlemleri yapılmaya başlandı. İşlemler yapılırken, yağmura rağmen hastane bahçesinde kalabalık bir kitle bekliyordu. Cenazelere bakan bir ailenin “Gerillalar, bedenleri çok iyi muhafaza etmiş. Doktorlar bile üç yıl geçmiş olduğuna inanamadı” demesi dikkat çekiciydi. Burada savcı, teşhis yapılamadığı için cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderdikten sonra Malatya Adli Tıp Kurumu, DNA testi için ailelerden kan alarak örnekleri Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderdi.

Cenazeler Malatya Adli Tıp Kurumu morgunda bekletilirken, Elazığ’da yapılan işlemlerin bir ila dört haftaya sonuçlanacağı tahmin ediliyor. Ailelerin onayıyla Dersim’de yapılacak cenaze ise işlemlerin hemen ardından duyurulacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu