Dünya

ATİF dernekler zincirine bir halka da Nürnberg’den

Nürnberg: 1 yıl önce kurulan ve kurumsal faaliyetlerine başlayan Dialog der Kulturen e. V Nürnberg,  dün (8 Aralık) üye ve dostlarından oluşan 100 civarında insanın katılımıyla dernek yeri açılışını gerçekleştirdi.

Özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler anısına saygı duruşu ile başlayan etkinlik, dernek yönetim Kurulu adına Gülsevin Çelik’in konuşmasıyla başladı.

“16 yıllık aradan sonra Nürnberg’de yeniden yaratılan demokratik mücadele mevzisi olan derneğimiz; din, dil, inanç, milliyet ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bütün işçi ve emekçilere, demokratlara, göçmenlere, gençlere, kadınlara, çocuklara açık bir kurum olarak çalışmalarına devam edecektir. Kültürel, sanatsal, eğitimsel çalışmaları hep birlikte büyütelim” çağrısıyla sonlandırılan konuşmadan sonra 1 yıllık dernek faaliyetlerinden ve yapılan etkinliklerden görüntüler sinevizyonla gösterildi.

Konuşmaların bitiminden sonra davetlilere ikramda bulunuldu, çaylar içildi. Sıcak ve samimi ortamda sohbetler yapıldı. Dostluklar pekiştirildi. Söylenen şarkı ve türkülerle açılış etkinliği sonlandı.

Nürnberg’deki  hemen hemen tüm demokratik örgüt, dernek ve partilerin Dialog der Kulturen derneğinin açılışında hep bir arada olmaları da olumlu bir atmosfer oluşturdu. Beğeni toplayan dernek Açılışı davetine katılarak dayanışma mesajları sunan ve konuşmalar yapan kurumlar;

Yeni Gün Kültür Merkezi (AGiF), Medya Halkevi (YEK-KOM), Dostluk ve Dayanışma Derneği (DiDF), Alevi Kültür Merkezi (AABF), Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM), Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM), Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATiK), Almanya Marxsist-Leninist Partisi (MLPD), Alman Komünist Partisi (DKP), Sol Parti (DIE LINKE), LiNKE LiSTE ve ViLLA LEON- KULTUR LADEN 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu