Dünya

ATİF’ten açıklama

 

H.Merkezi: Almanya’nın Hamburg şehrinde birçok bölgenin OHAL ilan edilmesi ve birçok kişinin gözaltına alınması ile ilgili olarak ATİF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu) yazılı bir açıklama gerçekleştirerek taleplerini sıraladı Yapılan açıklamada yaşananların öncesi “Hamburg’ da çeşitli otonom, solcu ve antifaşist gruplar tarafından kullanılan  “Rote Flora” kültür merkezi Hamburg emlak ve finans dünyasını yıllardır rahatsız etmektedir. Bu yüzden devlet burayı boşaltmak istemektedir. Rote Flora “yok olmalıdır’”çünkü lüks metropollerin azami tüketim ve kâr için tüm dünyada süre gelen dönüştürmeye karşı ayak diretmektedir.”Yok olmalıdır” çünkü burjuvazinin şehir ve il politikaları için belirlemiş oldukları  kıstasların önünde engel teşkil etmektedir. “Yok olmalıdır’”çünkü inatçı ve alternatif bir proje olarak Hamburg’un “modern şehir” görünümünün üzerine gölge düşürmektedir ve Hamburg polisinin ırkçı ve faşizan zihniyeti ile uyuşmamaktadır” şeklinde açıklanırken, “Bu yüzden sermaye egemenleri “Rote Flora” ve işgal edilmiş “Esso Evlerini” boşaltmak ve yok etmek istemektedirler”denildi. Açıklamada ayrıca kolluk güçlerinin saldırılarına da değinen ATİF “ Almanya hükümeti Hamburg polisinin  gerici yasalara dayanarak, yaptığı keyfi kontroller sonucu Hamburg’da göçmenlerin, solcuların ve yoksulları, yoğun olarak yaşadıkaları üç semti “tehlikeli bölge” ilan etmesinin hiç bir yasal dayanağı olmadığı gibi Alman Anayasa’sınada aykırıdır aynı zamanda.”dedi.

Hedefte göçmenler devrimciler ve komünistler var

Açıklama ayrıca alman devletinin saldırılarının hedefleri komünistler ve devrimcilerin olduğunu belirten ATİF açıklamasında şu sözlere yer verdi. “hedef göçmen, solcu, antifaşist, sosyalist ve komünistleri baskı altına almak olduğunda her zaman olduğu gibi Alman devleti bu sefer de “özel hukuk” uygulamıştır. Kültür merkezinin kapatılmasına tepki olarak kitle halinde dayanışma ve protesto gösterilerinin ardından Hamburg’da Sankt Pauli, Schanzenviertel ve Altona’da bazı bölgeler “tehlikeli bölge” ilan edilerek en temel insan hakları “özel hukuk” yoluyla ihlal edilmiştir. Polise özel hakmış gibi gösterilen bu yeni baskı metodları, kapitalist üretim sisteminin insan haklarını modern bir biçimde ihlal etmesinden başka bir şey değildir aslında. Her şeye rağmen Hamburg’da binlerce insan bu baskı furyasına ve her türlü riyakâr politikalara karşı direnmektedir.

Yapılan saldırılara karşı dayanışma ve mücadeleyi byüteceklerini açıklayan ATFİ açıklamasına şu ifadelerle son verdi. “

Biz Rote Flora ve benzeri alternatif kültür merkezlerini otonom, antifaşist, antirasist ve yaratıcı yaşam alanı haline getirmek isteyen insanları destekliyor ve bir kez daha Türkiye’de AKP hükümetinin yapmak zorunda kaldığı acı tecrübeyi hatırlatıp  “rüzgar eken fırtına biçer” diyoruz. Emekçilerin, farklı ve ileri görüşlü insanların gerçek anlamda  kurtuluşları, özgürlük mücadelesi için daha fazla cesaretten geçer. Bunu çok kısa bir süre önce çeşitli Arap ülkelerinde, Brezilya’da, Yunanistan’da  ve Türkiye’deki olumlu gelişmeler göstermiştir.

Bu yüzden taleplerimiz şöyledir

Rote Flora, Esso Evleri ve benzeri projelere  özgürlük!

– Pahalı ve kapitalist mega projeler yerine ucuz ve sosyal ikamet olanakları!

– Göçmenlere ve ilticacılara sınırsız oturma ve çalışma izni!

-“Tehlikeli bölge”  uygulamasının kaldırılması!

 –Her yer Rote Flora, her yer direniş!

 –Yaşasın enternasyonal dayanışma!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu