DünyaGüncel

ATİK: Chrysi Perperidou Ölümsüzdür!

Yaşamını yitiren Yunanistanlı devrimci Chrysi Perperidou hakkında açıklama yapan ATİK, "Geride bıraktığın bayrağını enternasyonal proletaryanın burçlarında dalgalandıracağımıza bir kez daha söz veriyoruz!

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), 10 Nisan günü Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren Chrysi Perperido’ya ilişkin yazılı açıklama yaptı. 2016 yılına kadar Yunanistan Komünist Partisi-Marksist Leninist (YKP-ML) üyesi olan Chrysi Perperido, ILPS (Halkların Uluslararası Mücadele Ligi) kuruluşunda ve sonrasında çeşitli kademelerde yönetimlerinde de yer almıştı.

“Uzun süre uluslararası faaliyette birçok kampanyayı birlikte yürüttüğümüz ve ILPS’de ortak yönetimlerde yer aldığımız değerli arkadaşımız Chrysi Perperidou 10 Nisan 2021 hayatını kaybetti. Chrysi bir aydan fazla zamandır yakalandığı Covid-19 enfeksiyonuyla mücadele ediyordu. Fakat daha fazla dayanamayarak, sonsuzluğa kadar aramızda ayrıldı” sözleriyle başlayan açıklama şöyle devam etti:

“Genç yaşından devrimci hareketle tanışan Chrysi Perperidou, yaşamı boyunca birçok alanda görevler üstlendi. Yunanistan Komünist Partisi Marksist-Leninist’in 2016 yılına kadar üyesi ve bir dönem merkez komitesinde görevini de yürüten bir öncüydü. Mesleki olarak bir sağlık işçisiydi ve o alanda aktif militan bir sendikacıydı. Birçok emekçiyi örgütleyen ve onların sorunlarıyla bire bir yakinen ilgilenen bir işçi önderiydi.

Chrysi aynı zamanda halk içinde de sevilen değerli bir halk insanıydı. Halkın maden ocaklarına karşı yürüttüğü mücadelede onların yanındaydı. Doğayı koruma hareketinde en ön saflardaydı. Yıllarca mültecilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen, onların haklı davasında yanında olan örnek bir enternasyonalist devrimciydi.”

“Yıldızlar yoldaşın olsun sevgili Chrysi”

Uzun yıllar enternasyonal mücadele içerisinde faaliyet yürüten Perperidou’nun aynı zamanda birçok eseri Yunancaya çeviren iyi bir çevirmen olduğu da vurgulandı. “Yunanistan’da ILPS tarafından örgütlenen, Selanik 2004 direnişinde aktif yer alan ve bu direnişin örgütlenmesinde değerli emeği olan arkadaşlarımızdandı. Birçok enternasyonal çalışmada katkı sunan Chrisi, bu alanda yoldaş sıcaklığıyla ortak çalışma yürüttüğümüz değerli bir arkadaşımızdı” denilen açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Chrysi Perperidou’yu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Onun enternasyonal mücadele geleneğine kattığı değerler bize sürekli örnek olmaya devam edecektir. ATİK olarak; Yunan işçi sınıfına, onun değerli yoldaşlarına ve ailesine derin taziyelerimizi sunar, onu mücadelemizde yaşatacağımız söz veriyoruz. Yıldızlar yoldaşın olsun sevgili Chrysi, geride bıraktığın bayrağını enternasyonal proletaryanın burçlarında dalgalandıracağımıza bir kez daha söz veriyoruz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu