Dünya

ATİK: Faşist diktatör Erdoğan’ı Almanya’da ve hiç bir yerde istemiyoruz!

R.T. Erdoğan’ın Almanya ziyareti öncesi birçok kurumdan düzenlenecek protesto eylemlerine katılım çağrısı yapılırken, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu(ATİK), Yeni Kadın ve Yeni Demokratik Gençlik (YDG)  tarafından yayımlanan açıklama ile “Almanya’ya gelmesinin güçlü bir şekilde protesto edilmesi için birleşerek ortak mücadele yürütmeye çağırıyoruz” denildi.

H. Merkezi: ATİK, Yeni Kadın ve Yeni Demokratik Gençlik’in de yaptıkları ortak açıklama ile R.T.Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyarette yerli ve Türkiyeli kurumlar tarafından düzenlenecek protesto eylemlerine katılım çağrısı yapılırken, “Erdoğan gibi bir diktatörün ve katilin Almanya’ya davet edilmesi, Türkiye’deki baskıları, hak ihlallerini ve katliamları görmezden gelmek, onaylamak demektir” açıklamasında bulunuldu.

ATİK,YDG ve Yeni Kadın tarafından yapılan ortak açıklamada, R.T. Erdoğan’ın, bir diktatör, insan hakları düşmanı, inanç özgürlüğü düşmanı,  Alevi düşmanı, Kürt düşmanı, Hristiyan, Yahudi, Ezidi ve Ateizm düşmanı, kadın düşmanı, işçi düşmanı, özgürlük ve demokrasi düşmanı, basın özgürlüğü düşmanı, en büyük IŞİD destekçisi, olduğunun belirtilerek, devamında şu ifadelere yer verildi:

“AKP’nin Genel Başkanı ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bahsediyoruz.

Faşist diktatör R.T. Erdoğan CDU, CSU ve SPD büyük koalisyon Hükümetinin davetiyle 28- 29 Eylül 2018 tarihleri arasında Almanya’ya resmi bir ziyarette bulunacak.  Erdoğan gibi bir diktatörün ve katilin Almanya’ya davet edilmesi, Türkiye’deki baskıları, hak ihlallerini ve katliamları görmezden gelmek, onaylamak demektir.

Milyonlarca insan Erdoğan iktidarını ve Onun Almanya’ya gelmesini istemiyor.

15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişiminden sonra, OHAL’le birlikte açık faşizme geçen AKP, çıkardığı KHK’larla sınırsız bir devlet terörü uygulamaktadır. “FETÖ ile mücadele” kisvesiyle tüm muhalif kesimlere, devrimcilere, ilerici ve demokratlara saldırıyor. AKP, bugünde hız kesmeyerek saldırılarını sürdürmektedir. 15 Temmuz sonrası çıkartılan OHAL’den bu yana 49 bin 697 kişi tutuklanmış, 55 bin kişi tutuksuz yargılanmak üzere hakkında davalar açılmıştır. 152 gazeteci tutuklanırken, Demokratik Bölgeler Partisi’nin sahip olduğu 102 belediyeden 93’üne kayyum atanmış, 65 Belediye Başkanı ise tutuklanmıştır. AKP  bu dönemde T. Kürdistanı illerinde 83 kez sokağa çıkma yasağı uygulamıştır. HDP’in 10 milletvekili tutuklu durumdayken, en az bir o kadar milletvekilinin de milletvekillikleri düşürülmüştür.

AKP iktidarı boyunca hapishanelerin sayısı sürekli artarak 350 olmuştur. Hapishanelerde 138 bin 235 hükümlü, 85 bin 216 tutuklu olmak üzere 223 bin 451 kişi kalırken, hapishanelerde anneleriyle kalan 658 çocuk da bulunmaktadır. 69 bin öğrencinin bulunduğu Türkiye hapishaneleri bu alanda dünyada birinci sıradadır. AKP’nin 15 yıllık iktidarı döneminde 2500’in üzerinde insan hapishanelerde hayatını kaybetmiştir.

AKP’nin hükümete geldiği 2002 yılından 2018 yılı arasında 14.500 kadın erk’ekler  tarafından öldürülmüş, katillere göstermelik cezalar verilerek, devlet tarafından korunmuştur. Aynı şekilde her yıl onlarca LGBTI homofik politikalar sonucunda katledilmiş ve onlarcası tutulanmıştır. Sadece 2018 yılının ilk dokuz ayında 150 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmiştir. Onlarca işçi grevi yasaklanarak, işçilerin direnişi bastırılmıştır.

Erdoğan 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan erken genel seçimlerini hileyle kazanan bir diktatördür. Erken genel seçimde, her türlü baskı ve zorbalığı uygulayan Erdoğan, HDP’nin seçimde barajı aşmaması ve Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığını kazanmaması için tüm devlet olanaklarını kullanarak, büyük bir terör estirdi. HDP il ve ilçe binalarına saldırarak, HDP çalışanlarının linç edilmesi için silahlı para-militer güçlerini devreye soktu. Seçim bittiği gece bu silahlı para-militer güçlerini  sokaklara çıkartarak, seçimlere itiraz durumunda olası bir katliam yapmayı dahi planladı.

Erdoğan seçim sonrası ülkeyi açık hapishaneye çevirdi

Türkiye bugün açık bir hapishanedir. Hiç kimse yarınından emin değildir. Türkiye’de insanlar her an işten atılacağı, tutuklanacağı, ya da öldürülebileceği korkusuyla yaşamaktadır. Yurt dışından Türkiye’ye izine giden yüzlerce insan sosyal medya hesaplarında sırf Erdoğan’ı eleştirdikleri için tutuklanmış bulunuyor. Türkiye’de on binlerce insan yaşam güvencesi olmadığı için ülkeyi terk etmiş bulunuyor.

 

Türkiye’de Sünni İslam inancı dışında başka inançlara sahip insanların ibadet özgürlükleri kalmamıştır. Aleviler, Ezidiler, Hristiyanlar, Yahudiler ve Ateistler hala AKP ve Erdoğan’ın saldırılarına maruz kalmaktadır.

Erdoğan, Suriye iç savaşında IŞİD, El-Nusra gibi en gerici faşist ve  teröristleri desteklemiş, haksız savaşı boyutlandırmış ve bu savaştan dolayı milyonlarca insan ülkesinden göç etmek zorunda kalmıştır. Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye, İdlib üzerinden IŞİD’e aktardığı silah ve lojistik destekle bir kez daha açık taraf ve suçlu olduğunu göstermiştir.  Erdoğan, Türkiye’de bulunan  milyonlarca göçmeni sürekli bir tehdit olarak kullanmaktadır. Avrupa ülkeleri ve Almanya, göçmenlerin kendi ülkelerine gelmemesi için Erdoğan’a taviz üstüne taviz vermeye devam ediyorlar. Göçmenleri büyük bir tehlike gören Almanya, Erdoğan’ı bir kurtarıcı gibi göstererek ona her türlü desteği vermekten geri kalmıyor.

Biz, Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenler, Alman emekçiler, ilerici ve demokrasi güçleri, yerli ve göçmen kadınlar ve gençler olarak Erdoğan gibi suçları kabarmış faşist  bir diktatörün buraya davet edilmesini asla kabul etmiyoruz. İnsan haklarından yana olan, sosyal, siyasal ve inançsal özgürlükleri savunan herkesi Erdoğan’ın iktidarının yıkılması ve Almanya’ya gelmesinin güçlü bir şekilde protesto edilmesi için birleşerek ortak mücadele yürütmeye çağırıyoruz.

 

Yürüyüş Tarih ve Yerleri:

 

Berlin

28 Eylül 2018

Saat: 16.00

Yer: Postdamer Platz

 

Köln

29 Eylül 2018

Saat: 11.00

Yer: Deutzer Werft

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu