DünyaGüncel

ATİK: “Yaşasın antifaşist mücadele!”

ATİK, dünyanın dört bir yanında yaşanan ırkçı cinayetlere karşı yayınladığı açıklamasında “Irkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı bir dünya yaratana kadar sokaklardan ayrılmayacağız” dedi

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu(ATİK) son dönemlerde yaşanan ırkçı cinayetlere ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada Halim Dener, Oury Jalloh, Berkin Elvan, Barış Çakan cinayetleriyle birlikte ABD’deki George Floyd cinayetinin ‘bardağı taşıran son damla olduğu’ belirtilerek ırkçı-polis cinayetlerinin nasıl olduğunu kanıtladığını vurguladı.

Açıklamada, işlenen bu cinayetlere karşı sokağa çıkan yüzbinlerce insan da selamlanarak şunlar ifade edildi:

“Kitle hareketinin baskısı altına kalan ABD başkanı eyaletlerdeki “yağmacıları” vurmakla tehdit ederek bir katliama çağrı yaptı. Irkçı ve saldırgan açıklamaları, 15 eyalette protestoculara karşı ulusal muhafızlarını seferber etmesine yol açtı. Bu süreçten itibaren gece sokağa çıkma yasağı uygulandı bundan destek alan polis, araçlarıyla kitlenin içine dalmaktadır. Kim zamanında kaçmazsa vurulmakla tehdit edilmektedir. Sözde “insan haklarını” savunanlar bu saldırıyı izlemekle yetinmektedir. Saldırıya karşı sessiz kalan herkes suç ortağıdır!”

“Irkçılığa karşı hep birlikte mücadele edelim”

Açıklamada Angela Davis’in “Bu toplumun örgütlenme biçimi nedeniyle, her yerdeki şiddet nedeniyle bu tür patlamaların olmasını beklemelisiniz. Böyle tepkiler beklemeniz gerekiyor” sözü hatırlatılarak halkın patlamasının beklenebilir ve haklı olduğunun altı çizildi. Protestolarda yaklaşık 8 bin kişinin tutuklandığını belirten ATİK buna karşı halkın mücadelesinin devam ettiğini ve artacağını yineledi.

Son dönemlerde anti-faşizmin Trump’ın ifadesiyle ‘terör’ olarak lanse edildiğini ve yeni bir tartışma çıkartmaya çalışıldığı ifade edildi. Açıklamada ‘Antifaşizm hayat kurtarır’ denilerek, açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Protestolardan Antifa’nın “terör örgütü” olarak sorumlu olduğu ifadesiyle ABD Başkanı Trump yeni bir tartışma başlatmaya çalışıyor. Anti-faşizm hayat kurtarır ve ırkçılık ve polis şiddeti hayatımızı tehlikeye attığı sürece durmaz.

Polis şiddetine ve ırkçılığa karşı sokaklara çıkan protestocularla dayanışma içerisindeyiz! Irkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı bir dünya yaratana kadar sokaklardan ayrılmayacağız.

Yaşasın anti-faşist mücadele!

Irkçılığa karşı hep birlikte mücadele edelim!

Adalet yoksa barışta yok!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu