DünyaGüncel

ATİNA | Dimitiris Koufontinas eylemleri ve polis saldırıları devam ediyor

Açlık grevinin 50. gününde olan politik tutsak Dimitris Koufontinas'ın taleplerinin kabul edilmesi için yapılan eylemler devam ediyor.

Açlık grevinin 50. gününde olan ve 22 Şubat’tan beri su almayı kabul etmeyen 17 Kasım örgütü tutsağı Dimitris Koufontinas’ın taleplerinin kabul edilmesi için günlerdir Yunanistan genelinde başta işgal eylemlilikleri olmak üzere çeşitli sokak protestoları yapılıyor.

Şuanda Lamia yoğun bakım servisinde yatan ve sağlık durumu kritik bir aşamada olan D. Koufontinas için bugün akşam saat 18:00’da Propylaea Caddesinde eylem yapmak isteyen kitleye polis saldırısı gerçekleşti.

Kitlenin eylem alanında buluşmasına izin vermeyen polis saatler öncesinden TOMA ve çevik kuvvet polisleriyle bölgeyi kuşattı. Buna karşı Omonia Meydanında toplanan kitle; pankart açarak sloganlarla D. Koufontinas ile dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. Kitleyi Omonia metro kapısına sıkıştıran polis gaz ve coplarla kitleye saldırdı. Kitle; polisin saldırılarına karşılık yangın tüpü vb. araçlarla direnerek karşılık verdi.

Metro ve çevre bölgede protestocular küçük gruplar halinde sürekli slogan atarak polisin saldırılarına karşı direndi.

Olayları takip eden gazetecileri de hedef alan polis bir grup gazeteciyi köşede sıkıştırarak yüzlerine gaz sıktı. Polisin gazetecilere yönelik saldırısına tepki gösteren gazeteciler ile polis arasında kısa bir arbede yaşandı ve birçok gazeteci yoğun gaza maruz kaldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu