Güncel

Atina’da Soma Eylemi

 

Atina: Atina’da da “Türkiye ve Kürdistan’lı Politik Mülteciler Forumu”nun çağrısı ile (15.05.2014) tarihinde Soma’da ki katliama sessiz kalmamak için bir eylem gerçekleştirildiSoma’da yaşanan katliama tüm dünya ayağa kalktı.
Kar hırsının bir sonucu olarak iş yerlerinde, çalışma alanlarında meydana gelen ve esasen önlenebilir “kazalar” bilindiği gibi iş cinayeti olarak anılmaktadır. Manisa Soma’da olana ise sadece cinayet demek bile yanlış olur. Yaşanan bu faciayı “katliam” kelimesiyle anmak belki de en isabetlisi olacaktır. Ülkenin dört bir yanında, yaşanan bu katliamın sorumlularının hak ettikleri gibi cezalandırılması ve yeniden böyle katliamlar yaşanmaması için halkımız sokaklara çıktı, çıkıyor. Elbette tepkiler ülke ile sınırlı kalmıyor.
Yaşasın enternasyonal direniş!
Propilia’da toplanan yaklaşık 200 kişilik kitle Sintagma meydanına doğru yürüyüşe geçti. Forum bileşenlerinin yanı sıra Gefira, Antarsiya ve Alfa-Kappa’nın pankartları ile katıldığı yürüyüş öncesinde toplanma alanında yaşanan katliamı anlatan konuşmalarla yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. Sintagma meydanından Türk elçiliğine yürümek isteyen kitlenin önü polis tarafından kesildi. Polis barikatının önünde Yunanca ve Türkçe yapılan konuşmalar ile katliamın sorumlusunun Türk devleti olduğu katliamın hesabının sorulacağı belirtildi. Buradan toplanma alanına yeniden yürüyen kitle yaşasın Yunan, Türk ve Kürt İşçilerinin Birliği, Katil Faşist Erdoğan, Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam vb. sloganların atıldığı eylemi burada sonlandırdı. 
Açıklamanın ardından Proletarya Partisinin kardeş partisi YKP/ML’nin Yunanistan genelinde katliamı protesto etmek için hazırlayıp dağıttığı bildiri eylem alanında da dağıtıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu